Polecamy

Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych

Dobry psycholog w mieście Warszawa – jak go znaleźć?

Ciąża

Kiedy lekarz zaleca KTG w ciąży?

Kardiotokografia (KTG) jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych u kobiet spodziewających się dziecka. Chociaż lekarz najczęściej zaleca wykonanie KTG pod koniec ciąży, istnieją pewne wyjątki. Sprawdź, kiedy takie badanie może zostać zlecone.

Kardiotokografia to badanie, dzięki któremu można ocenić stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży oraz bezpośrednio w trakcie porodu. Badanie pozwala jednocześnie na monitorowanie czynności skurczowej macicy.

Przebieg badania KTG

KTG jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym. Polega na umieszczeniu na brzuchu dwóch pasów z czujnikami. Jeden z nich mierzy bicie serca płodu, a drugi zapisuje skurcze macicy. Wyniki pojawiają się bezpośrednio na monitorze i są także drukowane.

Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Jeżeli jednak wyniki są niepokojące, czas trwania KTG można wydłużyć nawet do 1 godziny. Zaś w skrajnych przypadkach aparatura podłączona jest przez cały czas porodu.

KTG w ciąży – kiedy wykonać?

O tym, kiedy należy wykonać badanie KTG, decyduje lekarz. Zwyczajowo kardiotokografię pierwszy raz wykonuje się w okolicach szacowanego terminu porodu. Na kolejne badania pacjentka powinna stawiać się co 2-3 dni aż do rozwiązania – w zależności od zaleceń lekarza.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje od tej reguły kilka wyjątków. Badanie KTG można przeprowadzić wcześniej niż kilka tygodni przed terminem porodu:

  • po 25. tygodniu ciąży – o ile istnieją ku temu przesłanki, np. ciąża nie przebiega prawidłowo i kobieta odczuwa skurcze macicy,
  • gdy ruchy dziecka nie są odczuwalne lub są bardzo słabe,
  • gdy kobieta doznała urazu brzucha,
  • gdy u kobiety pojawiły się krwawienia z pochwy,
  • u kobiet w ciąży mnogiej,
  • w przypadku ciąży zagrożonej,
  • u kobiet, u których stwierdzono nadciśnienie, cukrzycę,
  • w przypadku stwierdzenia wady serca u płodu.

Warto podkreślić, że częste wykonywanie KTG pozostaje bez wpływu na płód. Jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia.

Nieprawidłowy wynik KTG – czy powinien niepokoić?

O ile prawidłowy wynik kardiotokografii nigdy nie jest powodem do zmartwień, o tyle nieprawidłowe wyniki bywają dla większości kobiet bardzo stresujące. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie zawsze niepokojące wskazania świadczą o problemach czy komplikacjach. Nierzadko zdarza się, że nieprawidłowe wskazania kardiotokografii zostają zaburzone przez różne czynniki, w tym... niewłaściwe ułożenie kobiety podczas badania.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie suplementy zażywać podczas ciąży?

Okres ciąży to wymagający czas dla organizmu kobiety. Zarówno dla prawidłowego rozwoju płodu...

Co musisz wiedzieć o depresji w ciąży?

Depresja w ciąży to poważna choroba. Może być spowodowana nową sytuacją życiową, taką...

Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią jest często określane jako jedno z najpiękniejszych doświadczeń...