Jaki jest zalecany trening w ciąży?
W czasie trwania ciąży w kobiecym ciele zachodzi bardzo dużo zmian. Są one związane z układem pokarmowym, moczowym, nerwowym, krążenia, ale także z układem ruchu. Nie stanowi to jednak przeszkody, żeby nie uprawiać jakiegoś sportu. Tym bardziej, jeżeli kobieta była aktywna przed ciążą, nie powinna z niego rezygnować, jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania.
Ćwicz dla zachowania zdrowia
Dobrze dobrane ćwiczenia działają pozytywnie na cały przebieg ciąży. Między innymi ułatwią poród, ale także przyspieszą powrót do formy po porodzie. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na układ oddechowy i układ krążenia, a dużo lepsza kondycja ułatwi przebieg porodu. U ciężarnych kobiet, które regularnie ćwiczą stwierdzono znacznie szybszą przemianę materii i wolniejszy przyrost dodatkowych kilogramów. Pozytywny wpływ na ciążę mają także endorfiny, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Dzięki nim polepsza się samopoczucie i zmniejszają się obawy przed porodem.
Ćwiczenia fizyczne dobrze działają nie tylko na samą kobietę w ciąży, ale także na płód. Dowiedziono, że takie noworodki dostają znacznie więcej punktów w skali Apgar w stosunku do dzieci, których matki nie ćwiczyły podczas ciąży. U dzieci matek ćwiczących zaobserwowano także większą odporność i mniejszą umieralność okołoporodową. U kobiet, które ćwiczyły podczas ciąży dużo rzadziej występującymi zjawiskami są : przenoszenie ciąży, złe ułożenie dziecka, przedwczesny poród, czy duża nadwaga. U kobiet aktywnych nie występują także problemu z rozstępami, które pojawiają dość często u kobiet nieaktywnych podczas ciąży.
W jaki sposób ćwiczyć, żeby nic się nie stało?
Na początku z pewnością nie możemy wykonywać ćwiczeń na własną rękę - za bardzo intensywny trening może prowadzić do przegrzania i spowodować odwrotny efekt od oczekiwanego. Hipotermia jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, które wpływa niekorzystnie na płód. Dlatego też podczas ćwiczeń powinniśmy mieć ze sobą pulsometr i poddawać kontroli własne tętno. Nie powinniśmy przekraczać 75% maksymalnych wartości tętna.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie ćwiczeń w większej grupie, lub robienie ich pod okiem trenera. Z pewnością musimy zakupić odpowiednie buty sportowe, ponieważ w trakcie ciąży stopa może znacznie urosnąć. Drugim elementem będzie dobrze dobrany biustonosz sportowy. Jeżeli pojawią się problem obolałych piersi, podczas ćwiczeń można założyć dwa staniki.
Jakie ćwiczenia wykonywać podczas treningu w czasie ciąży ?
W tym wypadku najważniejsze są ćwiczenia oddechowe, które przydadzą się podczas akcji porodowej. Ważne są także ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale także korygujące postawę ciała. Taką samą wagę mają ćwiczenia na uelastycznienie dna miednicy i rozluźnienie mięśni grzbietowych. Pod koniec ważna jest także relaksacja i rozluźnienie. Wykonywane ćwiczenia powinny stanowić przyjemność i doprowadzić do polepszenia ogólnego samopoczucia.
Wykonywane ćwiczenia nie muszą być bardzo nudne. Kobiety w stanie błogosławionym mogą wykonywać prawie wszystkie ćwiczenia, które były ich udziałem przed ciążą. Trzeba jednak zaprzestać kilku z nich, jak chociażby ćwiczenia mięśni brzucha, każdą pozycję równoważną w pozycji leżącej na brzuchu, a także każde zbyt intensywne ćwiczenia siłowe. Mamy jednak do wyboru wiele sprzętów. Możemy wykorzystać na przykład piłkę gimnastyczną, która nadaje się do ćwiczeń w trakcie przebiegu całej ciąży. Dobrym rozwiązaniem będą także różnego rodzaju gumy, małe piłki, paski do rozciągania się , a także niewielkie hantelki.
Jakie mogą być przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń ?
Niestety, nie każda ciężarna kobieta powinna wykonywać ćwiczenia fizyczne. Istnieje kilka ważnych przeciwwskazań:
- Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
- ciąża mnoga
- cukrzyca
- krwawienia w trakcie ciąży
- duża anemia
- Zapalenia w obrębie nerek
- Infekcje
- gestoza w ciąży
Jeżeli nie istnieją u ciebie żadne przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w czasie ciąży, warto być aktywną. Będzie ci dużo łatwiej znieść wszelkie zmiany w twoim organizmie, które będą w nim zachodzić podczas całej ciąży. Poprawi się również samopoczucie dziecka.
Zobacz
Jakie suplementy zażywać podczas ciąży?
Okres ciąży to wymagający czas dla organizmu kobiety. Zarówno dla prawidłowego rozwoju płodu...
Co musisz wiedzieć o depresji w ciąży?
Depresja w ciąży to poważna choroba. Może być spowodowana nową sytuacją życiową, taką...
Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią
Karmienie piersią jest często określane jako jedno z najpiękniejszych doświadczeń...
Komentarze (0)