Polecamy

Kolorowe naklejki z imieniem dziecka - kiedy warto się na nie...

Bravis – bo dzieci są dla nas najważniejsze!

Ciąża

Krew pępowinowa – pobieranie, przechowywanie i zastosowanie

Krew pępowinowa jest bezcennym źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać wykorzystane w leczeniu wielu ciężkich chorób. Jej pobranie odbywa się podczas porodu. Jest to prosty, nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się w trakcie porodu naturalnego lub cięcia cesarskiego. W pierwszym przypadku zabieg przeprowadza się tuż po odpępnieniu dziecka, w drugim po wydobyciu łożyska. Najczęściej wykonuje go położna lub inna wykwalifikowana osoba z personelu medycznego. Pobranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne dla dziecka oraz jego matki. Na całym świecie nie odnotowano żadnych powikłań i komplikacji.

Pobranie krwi pępowinowej polega na wprowadzeniu igły w naczynia pępowinowe, które znajdują się w odciętej części sznura pępowiny. Krew, która w nich pozostała, spływa swobodnie do specjalnego pojemnika wydanego przez bank komórek macierzystych. Następnie jest zabezpieczana i dokładnie opisywana. Jednorazowo pobiera się około 75 ml krwi.

Gdzie przechowuje się krew pępowinową?

Krew pępowinowa ze szpitala transportowana jest w ciągu 24 godzin do wybranego banku komórek macierzystych. Tam poddawana jest szczegółowym badaniom w celu wykluczenia obecności bakterii i grzybów. Dodatkowo sprawdza się krew matki dziecka pod kątem występowania w niej antygenów wskazujących na zakażenie kiłą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, HIV i cytomegalią.

Następnie do krwi pępowinowej dodawane są środki krioochronne. Tak przygotowany materiał umieszcza się w worku mrożeniowym, który wkłada się do specjalnej kasety zanurzonej w parach ciekłego azotu. Panuje tam temperatura sięgająca nawet –196℃. W takich warunkach krew pępowinowa może być przechowywana przez kilkanaście lat. Dzięki substancjom ochronnym nie traci swoich właściwości i nie ulega uszkodzeniu.

Zastosowanie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa może zostać wykorzystana do leczenia dziecka, przy porodzie którego została pobrana lub członków jego najbliższej rodziny. Choroby, w których można zastosować terapię komórkami macierzystymi, to:

  • ostre i przewlekłe białaczki,
  • chłoniaki,
  • ziarnica złośliwa,
  • niedokrwistość,
  • szpiczak,
  • niektóre nowotwory złośliwe,
  • niektóre choroby genetyczne,
  • zespoły mieloproliferacyjne.

Istnieją także publiczne banki komórek macierzystych, w których magazynowana jest krew pępowinowa oddana charytatywnie. Mogą z nich korzystać osoby niespokrewnione, jeżeli zachodzi zgodność antygenowa.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jakie suplementy zażywać podczas ciąży?

Okres ciąży to wymagający czas dla organizmu kobiety. Zarówno dla prawidłowego rozwoju płodu...

Co musisz wiedzieć o depresji w ciąży?

Depresja w ciąży to poważna choroba. Może być spowodowana nową sytuacją życiową, taką...

Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią jest często określane jako jedno z najpiękniejszych doświadczeń...