Polecamy

Sposoby na spędzanie wolnego czasu z dziećmi - baw się i gotuj!

Dieta w ciąży: obalamy mity

Żywienie dziecka

Dieta z myślą o rozwoju niemowlęcia – ważne zasady dla każdego rodzica

1000 pierwszych dni życia to szczególnie ważny i dynamiczny okres dla rozwoju dziecka. Stosowana w tym czasie dieta ma duże znaczenie dla kształtowania się młodego organizmu. Komponowanie jadłospisu dopasowanego do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia nie musi być trudne! Wystarczy poznać kilka zasad.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. W pierwszym okresie po narodzinach to właśnie pokarm mamy dostarcza maluchowi składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Po tym okresie niemowlę jest już gotowe na próbowanie pokarmów innych niż mleko mamy, które przestaje zaspokajać jego rosnące zapotrzebowanie, m.in. na energię. W trosce o prawidłowy rozwój maluszka nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu rodzice powinni zacząć systematycznie wprowadzać do jego diety nowe smaki. Bardzo ważne, by zmiany te pojawiały się stopniowo.

Od czego zacząć?

W pierwszych latach życia u dziecka kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe, które mogą być powielane przez całe życie. Właśnie dlatego decyzje rodziców dotyczące diety mają realny wpływ na rozwój, a także przyszłe wybory żywieniowe maluszka. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od warzyw. Dlaczego? Człowiek z natury ma upodobanie do smaku słodkiego. Właśnie dlatego najlepiej zacząć od zapoznania maluszka z mniej słodkim smakiem warzyw. Wtedy łatwiej będzie mu je zaakceptować, a jednocześnie chętniej będzie po nie sięgał w przyszłości. Dopiero po poznaniu warzyw do diety niemowlęcia należy wprowadzić owoce. Tymczasem wyniki badań pokazują, że 88% polskich dzieci po 1. roku życia każdego dnia spożywa za mało warzyw.

Kaszki – ważne źródło energii w diecie

Kiedy maluch pozna i zaakceptuje smak warzyw, a następnie owoców, istotne miejsce w jego jadłospisie powinny zająć kaszki zbożowe. To źródło cennej energii, ważnej dla rozwijającego się organizmu i aktywności fizycznej. Kaszki mleczne są dla niemowlęcia pełnowartościowym posiłkiem – stanowią kompozycję różnorodnych zbóż i mleka modyfikowanego – w wielu pysznych smakach. Zawierają odpowiednie ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, a także składników mineralnych i witamin. Ich pyszny, owocowy smak sprawia, że dzieci uwielbiają smak kaszki.

Warzywa dla dziecka

Jak wybierać kaszki, warzywa i owoce dla niemowlęcia?

By mieć pewność, że dziecko otrzymuje to, co najlepsze, warto sięgać po posiłki ze sprawdzonych źródeł. Te odpowiednie dla dorosłych nie zawsze mogą być bezpieczne dla małego dziecka, które jest zdecydowanie bardziej wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych, w tym na pozostałości substancji szkodliwych, potencjalnie obecnych w żywności ogólnodostępnej.

Właśnie dlatego w pierwszych żywieniowych krokach maluszka wsparciem dla rodziców są produkty BoboVita – pyszne zupki, obiadki, kaszki i deserki, teraz dostępne w zupełnie nowych opakowaniach. To bardziej czytelny skład, a także lepiej widoczne apetyczne składniki oraz wskazanie wieku, od jakiego można podać produkt. Wszystko po to, aby ułatwić opiekunom wybór posiłku dopasowanego do wyjątkowych potrzeb niemowlęcia. Te produkty, przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości i bezpieczeństwa, określone w prawie polskim i europejskim. Ich składniki są kontrolowane na każdym etapie. Żywność z tej kategorii nie zawiera również konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Jak wybrać produkty w pełni dopasowane do potrzeb niemowlęcia?

Gwarancją odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa produktów dla najmłodszych, a także konsystencji dopasowanej do wieku i umiejętności dziecka, jest umieszczone na opakowaniu wskazanie wieku. To wsparcie dla rodziców w żywieniu ich dzieci w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia, w którym młody organizm wyjątkowo dynamicznie się rozwija, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy, dlatego wymaga dopasowanej diety, innej niż ta stosowana przez starszych członków rodziny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Idealna butelka do karmienia, czyli jaka?

Rodzice małych dzieci muszą podejmować wiele ważnych wyborów. Jednym z nich jest zakup...

Kilka wskazówek jak zadbać o zdrowie małego...

Problemy z brzuszkiem u niemowląt to prawdziwy „temat rzeka”. Tylko my rodzice...

Suplementy diety dla dzieci - kiedy podawać i...

​ Dzieci często podatne są na choroby, przeziębienia, głównie jest to zależne od pogody...