Kilka wskazówek jak zadbać o zdrowie małego brzuszka
Problemy z brzuszkiem u niemowląt to prawdziwy „temat rzeka”. Tylko my rodzice wiemy ile nieprzespanych nocy, łez i bólu potrafi doświadczyć nasz maluszek mający problemy z trawieniem.
Niepokojące statystyki
Marne to pocieszenie, jednak problemy z trawieniem ma prawie każde dziecko. Budujące natomiast może być to, że ze względu na skalę tego problemu producenci specjalizujący się w wytwarzaniu żywności dla niemowląt, produkują wiele produktów, których celem ma być pomoc naszym dzieciom.
Płynne złoto
Niemowlęta powinny być karmione piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia. Mleko matki dostarczy im wszystkiego, co niezbędne w pierwszym półroczu życia. Dziecko dzięki temu nabiera odpowiedniej odporności. Warto podkreślić, że specjalna dieta matki karmiącej to mit. Specjalną dietę należy stosować przede wszystkim w przypadku alergii dziecka na określone produkty, a nie ze względu na sam fakt karmienia piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kobieta nie może lub nie chce stosować tej metody - jest to sprawa indywidualna, niepodlegająca ocenie. Sposób karmienia jest jednak istotny w odniesieniu do problemów z trawieniem.
Kłopotliwa kupka
Przy mleku modyfikowanym kupka dziecka jest bardziej zwarta, niemowlęta karmione piersią najczęściej oddają stolec w formie płynnej lub półpłynnej. Konsystencja stolca zależna jest także od wielu innych czynników jak: ząbkowanie, zmiana mleka, czy nawet temperatura ciała. Występującym problemem, z którym borykają się dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą być zaparcia.
Idealnie dobrane mleko
Dobór odpowiedniego mleka następnego dla niemowlęcia jest więc bardzo ważny. Dobrze, jeśli mleko modyfikowane zawierać probiotyki i prebiotyki oraz jest stworzone z najlepszych jakościowo składników tak jak np. ekologiczne mleko HiPP 2 COMBIOTIK®. Musimy także mieć świadomość, w jaki sposób przestawiać dziecko karmione mlekiem matki, na mleko modyfikowane albo jak zmienić mleko modyfikowane na inne.
Delikatne zmiany
Wprowadzając do diety dziecka mleko modyfikowane powinniśmy myśleć o tym z wyprzedzeniem. Dla układu pokarmowego naszego maluszka najkorzystniej jest, kiedy robimy to stopniowo - zamiast jednego z karmień piersią sukcesywnie podawać mleko następne. W przypadku zmiany mleka modyfikowanego na następne, czy inne także należy robić to stopniowo. Nerwowe ruchy i gwałtowne zmiany mogą dostarczyć małemu brzuszkowi sporo problemów.
Osłona mleka matki
Dziecku, które kończy szósty miesiąc życia zaczynamy wprowadzać stałe pokarmy, dzięki połączeniu tego z karmieniem piersią możemy uchronić naszego maluszka od wielu problemów z brzuszkiem. Najlepiej wprowadzenie stałych pokarmów rozpocząć od pojedynczych składników. W praktyce bardzo dobrze sprawdza się podawanie posiłków ze słoiczków np. Hipp Pierwsza marchewka, czy Hipp Pierwsze jabłko. Wprowadzanie jednego nowego produktu w tygodniu ma ogromną zaletę - bardzo łatwo wtedy można poznać produkty, które małemu brzuszkowi nie służą albo wywołują reakcję alergiczną i szybko je wykluczyć z diety. Oprócz tego warto wprowadzając nowe produkty przy karmieniu piersią podawać je schemacie:
- mleko z piersi
- łyżeczka nowego produktu
- mleko z piersi.
W ten sposób dziecko otrzymując nowy produkt dostaje go w „osłonie mleka matki”- pokarmu, który zna i spożywa na co dzień. Dzięki tej metodzie, nawet jeżeli dany składnik okaże się nieodpowiedni dla naszej pociechy kłopotliwe objawy ze strony układu trawienia nie powinny być zbyt uciążliwe dla maluszka.
Opieka nad niemowlęciem to prawdziwe wyzwanie. Niestety nie ma uniwersalnych metod, które sprawdzają się idealnie u każdego dziecka. Jednak wykazując cierpliwość i postępując delikatnie, odnajdziemy w końcu przyczyny dolegliwości małego brzuszka. Dostosowując dietę do indywidualnych potrzeb niemowlaka z czasem nauczymy się co naszemu dziecku służy, a czego lepiej unikać.
Zobacz

Idealna butelka do karmienia, czyli jaka?
Rodzice małych dzieci muszą podejmować wiele ważnych wyborów. Jednym z nich jest zakup...

Suplementy diety dla dzieci - kiedy podawać i...
Dzieci często podatne są na choroby, przeziębienia, głównie jest to zależne od pogody...

Jak kupować dobre deserki owocowe dla niemowląt?
Deserki dla niemowląt nie są niezbędnym składnikiem diety, ale pozwalają na jej...
Komentarze (0)