Polecamy

5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

Wcześniaki - małe wielkie szczęście!

Zdrowie

Zajady u dzieci – przyczyny i leczenie

Zajady u dziecka objawiają się bolesnym zaczerwienieniem i pękającym naskórkiem wokół kącików ust.

Czym są zajady u dziecka?

Zajady u dziecka to stany zapalne kącików ust. Do ich rozwoju przyczyniają się przede wszystkim różnego rodzaju bakterie i drożdżaki. Trzeba jednak pamiętać, że zajady mogą być także objawem nietolerancji niklu lub osłabionej odporności dziecka wynikającej z braków witaminowych. W serwisie Parenting można znaleźć szereg artykułów poświęconych kwestii przyjmowania witamin przez dzieci.

Zajady u dziecka występują znacznie częściej niż u osób dorosłych, przede wszystkim ze względu na nieodpowiednią higienę rąk, na których dzieci przenoszą zarazki, bakterie i grzyby.

Jak przebiega rozwój choroby?

Zajady u małych dzieci objawiają się pękającym naskórkiem. Kąciki ust są zaczerwienione, niejednokrotnie nieprzyjemnie pieką. Dość szybko w ich okolicach pojawiają się małe bąble wypełnione surowicą, które z czasem pękają. Najczęściej to właśnie ten moment powoduje największą bolesność.

Zajady jednak z czasem znikają. Najczęściej nie pozostaje po nich ślad, choć u niektórych dzieci mogą być mikroślady po ranach, które z czasem ustępują.

Zajady u dziecka – przyczyny

Zajady w kącikach ust u dzieci pojawiają się najczęściej w wyniku niewystarczającej higieny rąk oraz jamy ustnej. Na dłoniach najmłodszych bardzo często znajduje się mnóstwo zarazków, które przenoszone są w okolice ust. Niebezpieczne bakterie i grzyby mogą rozwijać się także na smoczkach i innych przyborach np. na szczoteczce do zębów, dlatego koniecznie należy ją wymieniać po 3 miesiącach.

Wszystkie akcesoria, które mają kontakt z buzią dziecka, w tym smoczki od butelek do karmienia, powinny być odpowiednio czyszczone i sterylizowane.

Na zajady u dzieci wpływ mogą mieć także niedobory witaminowe. Do powstawania przyczynia się niedobór:

  • witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B2,
  • witaminy C,
  • żelaza.

Co stosować na zajady u dziecka?

Maść na zajady u dziecka pozwala złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Zajady powinno się smarować przede wszystkim maściami z:

  • witaminami z grupy B,
  • witaminą A,
  • panthenolem,
  • alantoiną.

Domowym sposobem jest smarowanie kącików ust miodem, a także robienie okładów ze świeżego liścia aloesu. Koniecznie trzeba ograniczyć przyjmowanie słodyczy, gdyż cukier to idealna pożywka dla bakterii. W przypadku, gdy zajady stanowią częsty i powracający problem, należy zgłosić się do lekarza.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?

Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...

Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...

Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...

Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady

Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i  dawkowana rozsądnie...