Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?
Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika, aby były komfortowe podczas całodziennego noszenia. Poza tym mają one spełniać swoją podstawową funkcję, czyli być skuteczną metodą korekcji wzroku. Na rynku jest mnóstwo firm produkujących szkła kontaktowe różnego rodzaju. Jakie więc wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?
Funkcje soczewek
Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, podczas wyboru soczewek jest to, jaką będą pełniły one funkcję. Wszystko zależy od tego, czy potrzebujesz szkieł kontaktowych tylko do dali, czy również do czytania, czy będziesz nosić je codziennie, czy może sporadycznie? Ponieważ najważniejszym kryterium wyboru jest dopasowanie do wady wzroku, to przed zakupem soczewek koniecznie należy umówić się na wizytę u specjalisty – optometrysty lub lekarza okulisty.
Soczewki sferyczne
Przy najczęściej występujących wadach, takich jak krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, stosuje się soczewki sferyczne. To najpopularniejszy rodzaj soczewek, co przekłada się na ich niższą cenę oraz łatwą dostępność.
Soczewki toryczne
Przy wadzie refrakcji, jaką jest astygmatyzm, stosuje się soczewki toryczne, inaczej zwane cylindrycznymi. Szkła przeznaczone dla astygmatyków korygują też wady, jakimi są krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Jednak ich specjalna budowa pozwala również na korekcję krzywizny oka, występującej u astygmatyków. Jeśli szukasz dobrych szkieł cylindrycznych, to soczewki Cooper Vision będą dobrym wyborem.
Soczewki progresywne
Osoby, u których wykryto starczowzroczność, powinny rozważyć noszenie soczewek progresywnych. Działają one na podobnej zasadzie, jak okulary progresywne, czyli są przeznaczone zarówno do dali, jak i do bliży i odległości pośrednich. Dzięki temu przywracają możliwość komfortowego funkcjonowania i wykonywania codziennych czynności, są też na tyle przyjazne dla oczu, że można w zasadzie zapomnieć o tym, że się je nosi. Co z kolei ciężko powiedzieć o okularach progresywnych czy wręcz dwóch parach okularów korekcyjnych (do bliży i do dali).
Materiał, z jakiego wykonane są soczewki
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek, jest materiał, z jakiego są one wykonane. To bardzo ważne, ponieważ znacząco wpływa na komfort noszenia szkieł kontaktowych. Na rynku są dostępne soczewki miękkie oraz twarde.
Soczewki miękkie są najczęściej spotykane na rynku, są to m.in. soczewki Pure Vision. Choć są mniej trwałe, zapewniają dużo większy komfort noszenia niż te wykonane z twardych materiałów. Z tego względu soczewki twarde są stosowane rzadko, najczęściej w przypadku bardzo poważnych wad refrakcji. Poza tym, dzięki częstszej wymianie soczewek miękkich są one bardziej higieniczne, a co za tym idzie bezpieczniejsze dla użytkownika. Soczewki miękkie mogą być wykonane z silikonu hydrożelowego lub hydrożelu – każdy z tych materiałów jest bardzo przyjazny dla oczu, chociaż charakteryzuje się innymi parametrami.
Czas noszenia soczewek
Wyznaczony okres użytkowania soczewek wpływa nie tylko na komfort narządu wzroku, ale także na koszt ich stosowania czy konieczność ich pielęgnacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby dopasować szkła kontaktowe do swoich indywidualnych potrzeb.
Soczewki jednodniowe
To wygodna, lecz także najmniej korzystna cenowo opcja. Soczewki jednodniowe są bardzo higieniczne i komfortowe. Rano należy wyjąć soczewki z opakowania, założyć je, a pod koniec dnia po prostu wyrzucić. Dlatego to najlepsze rozwiązanie dla osób, które na co dzień wybierają okulary, jednak chcą stosować soczewki sporadycznie. Polecane są też osobom, które mają skłonność do podrażnień oczu (np. w wyniku ich nadwrażliwości albo alergii) oraz tym, które nie mają czasu albo ochoty na regularne czynności pielęgnacyjne.
Soczewki miesięczne
Przez większość użytkowników są najczęściej wybieraną opcją. Są higieniczne, komfortowe dla oczu i korzystne cenowo. Należy założyć je rano, a wieczorem zdjąć, przemyć i zamknąć w pojemniczku, by przez noc zostały zdezynfekowane w przeznaczanym do tego płynie. Ze względu na ich popularność, wybór jest ogromny. Dobrymi opiniami wśród szkieł kontaktowych miesięcznych cieszą się np. soczewki Biofinity.
Dostępne są w dwóch wersjach. Te do noszenia w trybie dziennym zakłada się rano, zdejmuje zaś wieczorem. Natomiast te do noszenia w trybie całodobowym można nosić bez przerwy nawet przez 4-5 dni (dłuższy okres nie jest polecany przez optometrystów, chociaż dopuszczalny przez producentów). Nie sprawdzą się jednak u wszystkich, ponieważ mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla oczu. Niezależnie od rodzaju po zdjęciu wymagają czynności pielęgnacyjnych (przemycie w płynie i umieszczenie w specjalnych pojemniczkach, również wypełnionych płynem, zwykle na noc).
Artykuł partnera
Zobacz
Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...
Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...
Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady
Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i dawkowana rozsądnie...
Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby
Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...
Komentarze (0)