Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady
Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i dawkowana rozsądnie aktywność fizyczna to podstawa dbania o zdrowie i świetne samopoczucie. Troszcząc się o nasz organizm, zagwarantujemy sobie energie i witalność każdego dnia. Jednym z elementów organizmu, o który powinniśmy zadbać, jest układ moczowy. Sprawdzamy, co robić, aby funkcjonował bez zarzutów.
4 zasady zdrowego układu moczowego
Dieta – nie powinna kojarzyć się tylko z odchudzaniem. Dobrze zbilansowana, zdrowa dieta to po prostu sposób odżywiania. Oczywiście jedne diety są bardziej restrykcyjne i redukujące masę ciała, inne z kolei pozwalają zatroszczyć się o wątrobę czy nerki. Jednak samo słowo dieta oznacza po prostu to, co jemy. Aby być zdrowym, należy zdrowo się odżywiać. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, co oznacza, że muszą zawierać wszystkie składniki potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowa dieta pozwoli uniknąć rozwoju otyłości, a – jak wiadomo – osoby dotknięte nadwagą mają predyspozycję do wielu chorób w tym m.in. do kamicy moczowej, której atak – kolka nerkowa – jest niezwykle bolesną, nieprzyjemną dolegliwością.
Do zasad zdrowej diety należy:
- Spożywanie 5-6 posiłków w równych odstępach
- Rozpoczęcie dnia od pożywnego śniadania
- Zjedzenie ostatniego posiłku nie później niż 3 godziny przed planowanym snem
- Dokładne gryzienie każdego kęsa (gdy zastosujemy się do tej zasady, przemiana materii będzie przebiegać prawidłowo)
- Jedzenie tyle, by czuć się sytym, a nie przejedzonym
- Przygotowywanie posiłków na parze, w wodzie lub w piekarniku. Należy unikać smażenia w tłuszczu.
Nawadnianie – bardzo ważne jest, aby dostarczać organizmowi co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia. Jeżeli regularnie uprawiamy sport, jesteśmy narażeni na kamicę nerkową lub ekstremalnie wysokie temperatury, powinniśmy zwiększyć spożycie napojów.
Woda potrzebna jest do utrzymania prawidłowych funkcji organizmu, a dla układu moczowego jest szczególnie istotna ze względu na swoje filtrujące właściwości.
- Unikajmy soli i przypraw z glutaminianem sodu – sól używana w nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Źle wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, wywołując nadciśnienie. Do tego podnosi poziom cholesterolu i negatywnie oddziałuje na układ moczowy. Nadmiar soli w diecie może doprowadzić do rozwoju kamicy moczowej.
- Aktywność fizyczna – ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nawet ta najmniejsza jak spacer, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni czy bieganie pomoże w zachowaniu dobrej kondycji naszego ciała i utrzymaniu dobrostanu psychicznego. Aktywność fizyczna zapobiegnie otyłości, która jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na rozwój kamicy moczowej.
Zobacz
Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?
Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...
Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...
Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...
Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby
Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...
Komentarze (0)