Jak bezpiecznie czyścić uszy u dzieci i dorosłych?
Uszy to bardzo ważny narząd. Odpowiadają oczywiście za nasz słuch, ale również za zmysł równowagi. To dzięki nim możemy słuchać muzyki, cieszyć się śpiewem ptaków, a także po prostu normalnie funkcjonować. Dlaczego zatem tak niewiele o nich wiemy i cały czas popełniamy podstawowe błędy w ich higienie? Przeczytaj, co każdy powinien wiedzieć o uszach oraz jak je poprawnie czyścić.
Budowa ucha. Ucho zewnętrzne
Żeby zrozumieć, jak działa nasz narząd słuchu, powinniśmy najpierw poznać jego budowę. Ucho dzieli się na ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne oraz środkowe odpowiadają za słuch, natomiast ucho wewnętrzne również za równowagę.
Ucho zewnętrzne ma za zadanie chwytać fale dźwiękowe, wzmacniać je i kierować na błonę bębenkową. Składa się z:
- małżowiny usznej – zbudowana jest z tkanki chrzęstnej oraz skóry, jej kształt ma za zadanie zbierać fale dźwiękowe i kierować je do przewodu słuchowego;
- zewnętrznych przewodów słuchowych – kanał prowadzący fale dźwiękowe do błony bębenkowej. Od wewnątrz pokryty jest skórą, która zawiera gruczoły woskowinowe. Ich zadaniem jest wydzielanie woskowiny, która zapobiega dostawaniu się brudu do przewodu słuchowego. Na końcu przewodów znajduje się błona bębenkowa.
- zewnętrznej powierzchni błony bębenkowej.
Ucho środkowe i wewnętrzne
Zadaniem ucha środkowego jest wzmocnienie i doprowadzenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego. W skład ucha środkowego wchodzą:
- błona bębenkowa;
- jama bębenkowa;
- trzy kosteczki słuchowe;
- trąbka słuchowa;
- powierzchnia zewnętrzna okienka owalnego.
Ucho wewnętrzne jest najbardziej skomplikowane pod względem budowy. Znajduje się tam błędnik, dzięki któremu potrafimy utrzymać równowagę ciała. Ucho wewnętrzne składa się z:
- ślimaka;
- trzech kanałów półkolistych;
- nerwu słuchowego.
Zatkane ucho. Dlaczego tak się dzieje?
Woskowina przez wiele osób jest traktowana jako zbędny brud. Z analizy budowy ucha wiemy już, że ma zupełnie inne zadanie. Woskowina ma chronić przewód słuchowy przed brudem! Myślimy inaczej, ponieważ czasem zdarza się, że grudki woskowiny przemieszczają się i twardnieją, przez co blokują kanał słuchowy. Wtedy najlepiej sięgnąć po spray do uszu, który łagodnie usunie stwardniałą wydzielinę. Nie należy tego robić popularnymi patyczkami higienicznymi. Może to bowiem prowadzić do pogłębienia problemu. Natomiast spray do uszu można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Uzbrojeni w wiedzę o budowie naszych uszu, od dziś zadbajmy o nie w prawidłowy sposób.
Zobacz
Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?
Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...
Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...
Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...
Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady
Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i dawkowana rozsądnie...
Komentarze (0)