Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie
Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza powstała na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą lub drażniącą. W przebiegu tej choroby wypryski mogą pojawić się z opóźnieniem, co utrudnia rozpoznanie i ewentualne leczenie.
Czym jest egzema u dzieci?
Egzema u dzieci jest dermatozą o podłożu alergicznym, która pojawia się, gdy delikatna skóra dziecka zetknie się z substancją uczulającą. Choroba występuje często z opóźnieniem. Stanowi to problem diagnostyczny, ponieważ objawy mogą pojawić się nawet po wielu tygodniach od chwili kontaktu. Z egzemą zmagają się osoby w różnym przedziale wiekowym, ale najbardziej uporczywa jest właśnie dla niemowląt i małych dzieci.
Przyczyną alergicznego wyprysku kontaktowego, bo takim mianem fachowo nazywa się egzemę, są substancje o działaniu drażniącym, które stanowią rodzaj alergenów. Ich kontakt ze skórą dziecka wywołuje szereg bardzo dokuczliwych objawów. Z tego powodu staje się ono płaczące i marudne. Dermatozom o charakterze egzemy sprzyjają sztuczne barwniki, przedmioty metalowe np. guziki lub zatrzaski, składniki proszków do prania oraz niektóre antybiotyki.
Objawy egzemy u dzieci
Charakterystycznym objawem egzemy u dzieci jest czerwona wysypka przypominająca niewielkie grudki. Lokalizuje się ona na niemal całym obszarze skóry niemowlaka, zwłaszcza na jego twarzy, plecach i ramionach. Wypryski są początkowo wypełnione płynem, ale z czasem pękają i zamieniają się w nieestetyczne strupki. Towarzyszy im uporczywy świąd, który można na krótko załagodzić preparatami zakupionymi w aptece. Skóra jest mocno przesuszona i przez to bardzo napięta. To sprzyja jej wzmożonemu rogowaceniu. Dziecko nieustannie drapie się i jest mocno zaniepokojone, co manifestuje płaczem.
Jak leczy się egzemę u dzieci?
Leczeniem egzemy u dzieci zajmuje się lekarz dermatolog lub alergolog. Kluczowym elementem jest odnalezienie i wyeliminowanie czynnika, który spowodował powstanie dokuczliwych zmian. Dzięki temu będzie można zapobiegać chorobie w przyszłości. W leczeniu egzemy stosuje się maści o działaniu przeciwzapalnym oraz leki hamujące świąd i przeciwdziałające alergiom. Popularnością cieszą się inhibitory kalcyneuryny, ponieważ uważa się je za łagodniejsze od glikokortykosteroidów, które mają podobne działanie.
Dziecko z egzemą potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji skóry, dlatego lekarze zalecają rodzicom, aby stosowali dermokosmetyki wspomagające leczenie farmakologiczne różnego rodzaju dermatoz. Nie zawierają one konserwantów ani sztucznych barwników, nie uczulają i są bezpieczne nawet dla niemowląt. Poleca się je szczególnie do pielęgnacji dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Są dostępne wyłącznie w aptekach i niektórych drogeriach. Można wybrać emulsje do mycia, kremy i balsamy do ciała. Nie pienią się tak, jak klasyczne kosmetyki, ale równie dokładnie oczyszczają skórę. Lekka formuła kremów sprawia, że dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Chronią ją ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz

Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?
Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...

Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...
Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...

Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady
Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i dawkowana rozsądnie...
Komentarze (0)