Polecamy

Suplementy diety dla dzieci - kiedy podawać i jakie wybrać

Dziecko w samochodzie - uwaga na skutki przegrzania!

Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn uczulenia u niemowląt. Objawy i leczenie wysypki u dzieci

Organizm niemowląt nie jest jeszcze w pełni odporny i dlatego bardzo łatwo ulega czynnikom zewnętrznym. Niebezpieczeństwo alergii czyha na każdym kroku i może nadejść z całkowicie niespodziewanej strony.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wystąpienie uczulenia u maluszków. Mogą być to takie same alergeny, jak u osób dorosłych – pokarm, sierść zwierząt czy pyłki roślin, ale również np. zmiany skórne wywołane detergentami używanymi w domu czy niewłaściwymi kosmetykami. Najczęściej występującym objawem alergii u niemowląt są różnego rodzaju wysypki, które w połączeniu z innymi, towarzyszącymi im objawami, pomogą wstępnie ustalić, z jakiego rodzaju alergią mamy do czynienia.

Przyczyny i objawy

W przypadku, kiedy zauważymy, że nasze dziecko po kontakcie z psem lub kotem dostaje wysypki w miejscach kontaktu jego skóry ze zwierzakiem, a oprócz tego ma zaczerwienione, załzawione oczy i wysięk z nosa, może to oznaczać alergię na sierść. Szczególnie alergeny z naskórka kotów są mocno uczulające. Natomiast wysypka bez towarzyszących jej wymienionych objawów, raczej będzie dotyczyć innego typu alergii. Dość łatwo zdiagnozować uczulenie mające związek z pyłkami roślin – jeżeli w okresie zimowym nie było żadnych objawów, a wiosną nagle maluszek zaczyna kichać i na odkrytej skórze pojawia się wysypka, oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z, popularnie nazywanym, uczuleniem na pyłki. Charakterystycznym objawem jest tutaj właśnie sezonowość oraz często zanikanie symptomów podczas wakacji w górach czy nad morzem. Kolejnym i chyba najczęstszym alergenem u dzieci jest pokarm. Jakkolwiek żywność przeznaczona dla niemowląt podlega bardzo restrykcyjnym badaniom, może się jednak zdarzyć, że nasz szkrab dostaje do jedzenia coś, co powoduje charakterystyczną wysypkę. Objawy, które zwykle jej towarzyszą, i są znamienne dla tej grupy uczuleń, to biegunka i bóle brzuszka. Wysypka wywołana nietolerancją pokarmową ma zwykle postać egzemy. Skóra, szczególnie w okolicach zgięć kolan, łokci oraz na szyi, a nawet twarzy jest zaczerwieniona, sucha i uporczywie swędzi. Zwykle jest to reakcja na tzw. skazę białkową, czyli nietolerancję mleka, zwykle krowiego. Zaczerwienienie skóry i swędzące krostki towarzyszą też uczuleniu na środki chemiczne, których używa się do prania niemowlęcych ubranek. W tym przypadku często wysypka występuje tylko w obrębie styku skóry malucha ze świeżo upranym ciuszkiem. Zdarza się, że nasz malec jest uczulony na leki i to bywa bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku podawania antybiotyków. Może wtedy wystąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli tylko po podaniu leku nasze dziecko, oprócz wysypki i czerwonych plam na skórze, zaczyna się dusić, mieć nudności i „przelewa” się przez ręce, możemy mieć 100% pewność, że mamy do czynienia z wystąpieniem alergii na lek.

Leczenie uczulenia u niemowląt

Każda wysypka u niemowlęcia wymaga odmiennego podejścia do kwestii jej leczenia. Nie istnieje jedna metoda leczenia alergii, ponieważ każde uczulenie jest wywoływane przez inny alergen. Przy alergiach na sierść, pyłki i kurz – jeżeli mamy podejrzenie, że to właśnie one wchodzą w grę, należy się zgłosić do lekarza laryngologa i wykonać testy, które wykażą, co jest przyczyną wysypki. Dalsze postępowanie uzależnione będzie od zaleceń lekarza prowadzącego. Wypryski wywołane przez detergenty zwykle nie wymagają leczenia – wystarczy jedynie wyeliminować element uczulający. Warto zastosować np. maść łagodzącą swędzenie i zaczerwienienie skóry. Najtrudniej i najdłużej trwa wyprowadzenie szkraba z alergii pokarmowej. Oprócz diety potrzebne jest wprowadzenie odpowiedniej terapii na szczególnie wrażliwą skórę niemowlaka. Doskonałym przykładem kompleksowego podejścia do leczenia alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry są produkty Latopic, których charakterystyka dostępna jest na stronie https://www.latopic.pl/.

Pomoc doraźna

Ponieważ powody wysypek i przebieg ich leczenia mogą być bardzo różne, zaleca się przeprowadzenie diagnozy przez lekarza. Możemy sobie pomóc uzupełniając domową apteczkę o maści na świąd, żele na ukąszenia owadów czy podstawowe leki antyhistaminowe. W przypadku jednak tak młodego organizmu należy je stosować ostrożnie i dokładnie czytać ulotkę oraz konsultować się z lekarzem pediatrą.

Zobacz również stronę: Pokonać trądzik

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?

Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...

Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...

Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...

Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady

Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i  dawkowana rozsądnie...