Polecamy

Rola śniadania w diecie dzieci - opinie ekspertów

Jak wybrać łóżko dla dziewczynki?

Zdrowie

Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa oznacza tolerancję węglowodanów, która jest zaburzona. Po raz pierwszy została rozpoznana czy też rozwinęła się w ciąży. Przyszłe mamy faktem tym są mocno zaniepokojone. Co zrobić, aby takich zagrożeń uniknąć?

Cukrzyca w ciąży – podstawowe informacje

Cukrzyca ciężarnych jest cukrzycą, która jest po raz pierwszy zdiagnozowana w czasie ciąży u kobiet. W konsekwencji niesie za sobą upośledzenie tolerancji glukozy czy też wchodzi do wzrostu stężenia w naszej krwi cukry. Problem ten jest wykrywalny między dwudziestym czwartym, a dwudziestym ósmych tygodniem ciąży. Gdy glikemia normę przekroczy wcześnie, to jest mocne podejrzenie, że na cukrzycę typu 2 chorowało się już przed ciążą. Przyszłe mamy na cukrzycę ciążową są narażone jeśli:

  • na cukrzycę chorują bliscy typu 2
  • problem podobny wystąpił w ciążach poprzednich
  • mają więcej niżeli trzydzieści pięć lat
  • urodziły dzieci z masą poniżej czterech kilogramów oraz z rozwojową wadą
  • cierpiały przed ciążą na nadwagę, nadciśnienie czy też otyłość

Dieta przy cukrzycy ciążowej – jak komponować posiłki?

Dobrze zbilansowane posiłki, są niezbędnie do rozwoju prawidłowego maleństwa. Należy się skonsultować z dietetykiem, aby dobrał i ułożyć odpowiednią indywidualną dietę. Plan żywieniowy musi zawierać potrzeby maluszka oraz także kobiety. A o czym przyszłe mamy z cukrzycą powinny pamiętać?

Przede wszystkim to, że trzydzieści procent racji dziennej żywieniowej to muszą być biała. Od czterdzieści do czterdzieści pięć to węglowodany, a tłuszcze między dwadzieścia, a trzydzieści procent. Na pewno powinno się jeść trzy posiłki główne jak i także najlepiej trzy posiłki dodatkowe. Nie można o tych zasadach zapominać.

Dieta ciążowa

Cukrzyca ciążowa – dodatkowe zalecenia

Sięgać należy po surowe warzywa. Można je doprawić chudym jogurtem.

Nie można zapominać o aktywności fizycznej. Ruch pomoże uregulować we krwi stężenie glukozy. Można chodzić na basen, na spacery czy też uprawiać nordic walking.

Należy pamiętać o lekarskich kontrolach. Konieczna jest czasem insulinoterapia. Podaje się najczęściej przyszłym mamom dawki ludzkich insulin oraz działających krótki insulin analogów. Leczenie odpowiednie cukrzycy w ciąży jest szansą na zdrowie maluszka i mamy. Czas do porodu naprawdę mija bardzo szybko. Sama w sobie cukrzyca nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Gdy lekarz jednak rozpozna makrosomię, to można się zdecydować na taki sposób rozwiązanie ciąży. Nie należy zapominać o zabraniu do szpitala drobiazgów. Na pewno przydadzą się śpioszki, pieluszki jednorazowe czy też kaftaniki bawełniane.

Ciążowa cukrzyca jest znakiem, że należy o siebie tyle dbać. Z biegiem czasu cukrzyca typu 2 może się rozwijać, która będzie z ciążą już niezwiązana. Prawidłowa dieta i zdrowy tryb życia mogą zdecydowanie ryzyko to obniżyć. Jak widać jest to mocno problematyczne, ale z każdej sytuacji jest wyjście. Zadbanie o siebie pozwoli kobietom prawidło przejść przez okres ciąży i spokojny poród, który wcale cięciem cesarskim być nie musi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Soczewki kontaktowe – Co warto o nich wiedzieć?

Wybór soczewek kontaktowych to niełatwa kwestia. Muszą one być idealnie dopasowane do...

Regularne czyszczenie wykładzin dywanowych...

Nowoczesne urządzenia piorące zostały skonstruowane w celu skutecznego eliminowania trudno...

Jak dbać o układ moczowy? 4 uniwersalne porady

Odżywczy sen, regularna profilaktyka, pełnowartościowa dieta i  dawkowana rozsądnie...