Pierwsze obuwie dla noworodka i dziecka
Wybierając pierwszy raz obuwie dla dziecka warto pamiętać o kilu kwestiach
Często można spotkać się z opinią, że wybór pierwszych butów nie ma dużego znaczenia. I tak wkrótce dziecko z nich wyrośnie i będzie trzeba kupić kolejne. Dlatego najlepiej kupić najtańsze buty, byle pasowały na małą stópkę. Jednak okazuje się, że jest to błędne podejście, wynikające z niezrozumienia zagadnienia. Przede wszystkim buty dla dziecka spełniają szereg bardzo ważnych funkcji związanych z jego bezpieczeństwem i zdrowiem. Jak zatem kupić odpowiednie buty, a jednocześnie nie przepłacić?
Pierwsze buty dla dziecka: Kiedy kupić pierwsze buty?
Nie warto kupować zbyt szybko obuwia dla malucha. Gdy dziecko nie potrafi nawet samodzielnie siedzieć, nie mówiąc o chodzeniu, nakładanie mu na stopy butów jest błędem. Stopa dziecka nie może oddychać. Utrudnione zostaje tak ważne na tym etapie rozwoju rozwijanie funkcji motorycznych i poznawczych. Do momentu aż dziecko nie zacznie chodzić, lepiej nie zakładać mu butów np. do wózka. Nie są one także zalecane podczas samej nauki chodzenia w domu, a tym bardziej podczas raczkowania. Na tym etapie stopy i paluszki dziecka nie mogą mieć ograniczonego ruchu. Mogłoby to utrudnić naukę utrzymywania równowagi oraz rozwinąć niewłaściwe wzorce ruchowe. Brak obuwia absolutnie nie zdeformuje nóżek, ani nie wywoła płaskostopia (które do wieku 3-4 lat występuje naturalnie).
Jak widać kupując po raz pierwszy obuwie dla dziecka trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Inaczej można maluszkowi zaszkodzić. Pierwsze buty należy zakupić dopiero wtedy, gdy dziecko potrafi już samodzielnie chodzić. Nie można wyznaczyć arbitralnie kiedy powinno to nastąpić. Jest to sprawa indywidualna. Czasem będzie to podręcznikowo 11 miesiąc, ale może to nastąpić także nieco później lub wcześniej. Zakładanie butów podczas nauki chodzenia może opóźnić postępy dziecka. Powinno ono czuć swoimi stópkami napięcie mięśni, ruch nóżek, podłoże i pracę więzadeł. Buty powodują wyhamowanie docierających do układu nerwowego maluszka bodźców. Co więcej mogą one powodować wady postawy.
Pierwsze buty dla dziecka: dlaczego tak ważny jest wybór pierwszych butów dla dziecka?
Należy gruntownie przemyśleć zakup pierwszych butów dla dziecka. Stopy w naturalny sposób redukują wstrząsy i korygują położenie ciała, aby nie doznało ono upadku. Stabilizując całe ciało, chronią także kręgosłup i głowę. Służą do rozróżniania rodzaju i twardości podłoża. Uczestniczą w procesie termoregulacji organizmu. Nauka ta powinna odbyć się w pierwszej kolejności bez pośrednictwa butów, a gdy istnieją ku temu sprzyjające warunki - najlepiej na boso.
Gdzie kupić pierwsze buty?
Najlepszym wyborem będą lokalne sklepy z obuwiem dziecięcym np. galerie handlowe lub sklepy specjalistyczne. Jeśli jednak mieszkasz w małej miejscowości z pomocą przychodzi internet. Możesz sprawdzić największe sieciówki np. Smyk, Decathlon czy porównywarkę cen Złote Sklepy.
Pierwsze buty dla dziecka: jakie są cechy dobrych butów dla dziecka?
Większość rodziców wybierając buty dla dziecka oczekuje, aby były one ładne. Kolejne pożądane cechy to relatywnie niska cena oraz dobra jakość. Ale generalnie większość osób nie wie, jakie warunki muszą spełniać buty, aby naprawdę można było je określić mianem dobrych jakościowo. Często uważa się, że powinny być sztywne, aby dobrze stabilizowały stópki maluszka. Jest to jednak błędne myślenie. Tak jak żaden dorosły nie czułby się komfortowo nie mogąc swobodnie ruszać stopą lub zginać jej, tak samo dotyczy to dziecka. Oto kila rad dotyczących wyboru butów dla dziecka, które uchronią rodziców przed podjęciem niewłaściwej decyzji.
Podeszwa - powinna być elastyczna, nie może być ani za gruba, ani za twarda. W innym wypadku dziecko nie będzie czuło podłoża, a przez to może nieodpowiednio dobrać silę i kierunek ruchu nóg. Rezultatem może być upadek. Podeszwa koniecznie musi płynnie podlegać zgięciom w miejscu, gdzie dziecko ma place. Absolutnie należny unikać śliskich podeszew.
Zapiętek - podobnie jak podeszwa, także on nie powinien być zbyt sztywny ani twardy. W innym wypadku nie będzie stanowił dla stópek odpowiedniej stabilizacji. Za to warto sprawdzić, czy jest właściwie wyprofilowany oraz nie posiada widocznych szwów i łączeń materiału. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na niepotrzebny dyskomfort i otarcia.
Przód butów - jeżeli będzie lekko odchylony ku górze i zaokrąglony, zapobiegnie to potknięciom. Powinien być także na tyle szeroki, aby zmieściły się w nim wszystkie palce dziecka.
Cześć środkowa - jej szerokość powinna być dopasowana do rozmiaru stopy, wręcz przylegać do jej boków. Zbyt szeroki bucik nie będzie stabilizował odpowiednio stopy dziecka, ani nie da jej należytego podparcia.
Wysokość - stopa powinna zachować możliwość ruchu w okolicy kostki! Dlatego należy wybrać buty zakończone poniżej tego stawu. W innym wypadku cześć dookoła kostki i wyżej powinna być bardzo miękka.
Zapięcie - nieco lepszy wyborem od rzepów są sznurówki. Rzepy nie mogą być zbyt sztywne, a sznurówki zbyt mocno zawiązane. Mogłoby to zbytnio usztywnić stopę dziecka, a nawet sprawić mu ból. Niewskazane są buty sięgające do kolan, które zapina się na rzepy. Znacznie ograniczają one możliwość ruchu.
Rozmiar - podczas ruchu stopa nieznacznie przesuwa się wewnątrz buta. Najlepiej gdy but jest o centymetr (ale nie nie więcej!) dłuższy od stópki dziecka. Do powyższych zaleceń zimą czasem trzeba doliczyć dodatkowe miejsce na grubą skarpetkę.
Materiał - najlepsza jest naturalna skóra i Gore-Tex. Dobre będą także inne materiały, ale muszą pozwalać stopie na oddychanie, nie przemakać, być jednocześnie twarde, ale jednoczenie elastyczne. Stópki nie powinny się w butach zbytnio nagrzewać ani pocić.
Wyściółka - musi być stabilna, nie powinna być śliska ani odklejać się od podeszwy. Najlepsza będzie podeszwa ze skóry, ponieważ pozwoli to stopie oddychać i zapobiegnie odparzeniom. Ponieważ małe dzieci maja płaską stopę, pierwsze buty powinny mieć tak samo płaską wyściółkę, bez miękkiej i niekomfortowej w takim wypadku podszewki.
Zobacz
Dlaczego czytanie dzieciom książek przynosi...
Dlaczego powinniśmy czytać naszym dzieciom? Każdy wie, że opowiadanie dzieciom historii może...
Zajęcia z malarstwa dla dzieci - jakie...
Malarstwo dla dzieci może być świetną zabawą, a w dodatku dziecko może wynieść z takich...
Poczucie bezpieczeństwa u dzieci
Narodziny dziecka to moment, w którym zmienia się codzienność raz, na zawsze. Zarówno dla...
Komentarze (0)