Dlaczego czytanie dzieciom książek przynosi tyle korzyści?
Dlaczego powinniśmy czytać naszym dzieciom? Każdy wie, że opowiadanie dzieciom historii może przynieść wiele korzyści. Nie tylko pomaga maluchom w rozwoju, ale także buduje silną więź między nimi a rodzicami.
Kiedy warto zacząć czytać dziecku bajki?
Nie warto tracić czasu na czekanie, aż maluch dorośnie i zacznie rozumieć lub wypowiadać swoje pierwsze słowa. Im wcześniej zaczniemy czytać, tym lepiej. To właśnie czytanie stymuluje rozwój mowy. Książki należy czytać dziecku od najmłodszych lat. Najmłodszym podaje się również książki, które mają tylko czarno-białe obrazki lub takie, które mają dźwięki lub faktury. W ten sposób mogą stymulować wiele zmysłów. Maluchy interesują się przede wszystkim obrazkami. Pierwsze książki będą miały wiele ilustracji, ale bardzo mało treści. Czasami mogą zawierać tylko pojedyncze słowa lub proste rymowanki.
Jaki rodzaj książek powinnam wybrać?
Książki, które czytają dzieci powinny być dostosowane do potrzeb i zainteresowań maluchów. Książki dla maluchów powinny mieć żywe obrazki i grube, sztywne strony, aby nie ulegały tak szybko zniszczeniu. Ważne jest, aby obserwować reakcję malucha na niektóre książki. Niektóre książki mogą być ciekawe dla nas, ale nie dla dziecka. I odwrotnie - ulubiona książka malucha to często coś, co dla nas jest mniej interesujące. Ważne jest również zwrócenie uwagi na ilość tekstu - młodsze dzieci nie zawsze są w stanie skupić się na złożonych, wielowarstwowych historiach. Ważny jest przekaz, wartości, które możemy przekazać dziecku poprzez opowieści. Ważne jest, aby przed zakupem samemu przeczytać książkę, zwłaszcza jeśli zawiera więcej treści. Zwróć uwagę na język i fabułę. Najlepsze opowiadania to te, które uczą dzieci o przyjaźni, tolerancji, miłości i wdzięczności. Mogą się od nich nauczyć, jak być wrażliwym. Książki dla najmłodszych dzieci powinny być pełne ekscytujących przygód i humoru (zapominamy, że dzieci mają poczucie humoru!). Pytanie innych rodziców o rekomendacje lub czytanie recenzji w internecie to dobry pomysł, jeśli nie znamy się na temacie literatury dziecięcej. Na rynku ciągle pojawiają się nowe tytuły. Nie są to tylko klasyki, które pamiętamy z dzieciństwa, które pozostają aktualne przez lata. To także perełki, które podbiły serca dzieci i rodziców na całym świecie. Popularnością cieszą się książki, które poruszają trudne tematy, unikają stereotypów, czy uczą dzieci jak skutecznie radzić sobie z emocjami. Nie próbują przedstawiać nierealnie idealnej rzeczywistości. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma jakiś problem, np. boi się czegoś lub nie rozumie złości, albo straciło kogoś bliskiego, to dobrym rozwiązaniem mogą być bajki terapeutyczne. Opcją są również bezsłowne książki obrazkowe. Nie są to zwykłe obrazki, ale pełne szczegółów plansze, które przedstawiają np. fragment miasta. Ilustracje są pełne historii, które dzieją się jednocześnie. Opowiadanie ich to świetny sposób na spędzenie godzin. Czytaj więcej na https://kochamyczytac.pl/
Bajki a rozwój dziecka
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele korzyści płynie z czytania książek swoim dzieciom. Czytanie sprzyja rozwojowi na wiele sposobów, m.in. wyobraźni, empatii, koncentracji, pamięci (co w późniejszych latach ułatwia edukację). Bajki mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich otoczenie (nie bez powodu pierwsze książki skupiają się na codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, przebieranie i zabawa, lub o rodzinie czy zwierzętach domowych). Bajki pomagają dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat (nie bez powodu pierwsze książki skupiają się na codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, przebieranie się, zabawa, o rodzinie czy zwierzętach domowych). Poszerzają też ich wiedzę o tym wszystkim. Rozwijają swoją wrażliwość moralną i swój system wartości. Jak już wspomniano, głośne czytanie stymuluje rozwój mowy, wzbogacając słownictwo zarówno czynne, jak i bierne. Książki zachęcają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania. W późniejszym okresie dziecko będzie mogło z łatwością czytać, ponieważ zna swoje litery. Ważne jest, aby nawiązać silną więź z rodzicem. Maluch, który słyszy jak rodzice czytają mu bajkę, przytulają i spędzają z nim czas, czuje się kochany, bezpieczny i ważny. Możemy w ten sposób zaspokoić ich potrzebę miłości i uwagi. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, podobnie jak gry czy wspólne zabawy. Warto uczynić czytanie częścią codziennej rutyny. Jest to szczególnie ważne w dobie komputerów, telefonów i kreskówek w telewizji.
Zobacz
Zajęcia z malarstwa dla dzieci - jakie...
Malarstwo dla dzieci może być świetną zabawą, a w dodatku dziecko może wynieść z takich...
Poczucie bezpieczeństwa u dzieci
Narodziny dziecka to moment, w którym zmienia się codzienność raz, na zawsze. Zarówno dla...
Jak sprawić, by mały uczeń pokochał plastykę?
Współczesne maluchy zaskakują swoimi umiejętnościami zarówno rodziców, jak i dziadków...
Komentarze (0)