Polecamy

Pierwsza kąpiel niemowlaka - jak to zrobić?

Jak wybrać śpiworek do spania dla rocznego dziecka?

Porady

Foteliki dla niemowlaka – co należy wiedzieć?

Gdy rodzi się dziecko, chcemy zagwarantować mu wszystko, czego będzie potrzebowało do optymalnego rozwoju. Jeszcze w trakcie ciąży kompletujemy wyprawkę dla dziecka, wybierając produkty niezbędne w opiece nad noworodkiem.

Wózek, łóżeczko, ubranka, kosmetyki, to wszystko, o czym myślimy w pierwszej kolejności. Bardzo ważnym elementem wyprawki jest fotelik samochodowy dla niemowlaka. Od tego, jakiego wyboru dokonamy, będzie zależało przede wszystkim bezpieczeństwo naszego nowo narodzonego dziecka podczas jazdy samochodem.

Warto więc zaufać specjalistom, którzy pomogą nam odpowiednio dobrać fotelik dla noworodka, tak, aby dziecko było jak najbardziej zabezpieczone podczas ewentualnego wypadku.

Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?

Pierwszy fotelik dla niemowlaka najczęściej wybierany jest jeszcze podczas ciąży. Jest on często niezbędny, aby przetransportować malucha ze szpitala do domu. Mamy więc 9 miesięcy, aby zastanowić się i wybrać taki, który będzie jednocześnie bezpieczny i funkcjonalny.

Fotelik dla najmłodszego dziecka, tak zwana "łupina", jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Możemy w nim przenosić dziecko poza pojazdem jak w nosidełku. Foteliki dla niemowlaka są przeznaczone dla dzieci w przedziale wagowym od 0 do 13 kg, co pozwala na jego używanie do około pierwszych urodzin.

Przy wyborze pierwszego fotelika warto kierować się tym, czy dany model pasuje do naszego samochodu, nie mamy bowiem możliwości przymierzyć go do dziecka. Największy problem przy wyborze fotelika dla niemowlaka sprawiają kanapy w aucie. Kluczowe jest bowiem takie dobranie modelu fotelika, aby główka noworodka nie opadała podczas jazdy, co będzie znacząco wpływało na bezpieczeństwo podróży.

Warto zwrócić również uwagę, czy fotelik, który mamy na oku ma wykonane testy zderzeniowe i jak w nich wypadł. To ile punktów uzyskał w testach, sugeruje nam, czy fotelik jest bezpieczny. Specjaliści sprawdzają w nich, jak dany fotelik zachowa się w momencie kolizji.

Tyłem, znaczy bezpieczniej

Najbezpieczniej jest przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, Wynika to z budowy anatomicznej malucha, którego głowa nie wytrzyma obciążenia powstałego w wyniku zderzenia. Przy kolizji to właśnie głowa z dużą siłą zostaje wyrzucona do przodu.

Szyja niemowlaka nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużym obciążeniem, w przeciwieństwie do szyi dorosłego człowieka. W przypadku, kiedy wieziemy dziecko tyłem do kierunku jazdy, całe obciążenie, które powstanie przy kolizji, zostanie równomiernie rozłożone na całego malucha, po prostu "wciskając" go w fotelik. Specjaliści sugerują wożenie dzieci w fotelikach RWF (tyłem do kierunku jazdy) możliwie jak najdłużej, a przynajmniej do momentu ukończenia przez dziecko 3 lat.

Z bazą czy na pasy?

Foteliki dla niemowlaka mogą być montowane w samochodzie na dwa sposoby: na bazie przymocowanej za pomocą systemu ISOFIX lub na pasy. To, jaki sposób wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, czy nasz samochód jest wyposażony w zaczepy ISOFIX.

Ten sposób mocowania jest z pewnością wygodniejszy, gdyż baza fotelika zainstalowana jest w samochodzie na stałe, a jedynie nosidełko z dzieckiem wpinamy do niej przed podróżą. Montowanie fotelika pasem samochodowym jest nieco bardziej problematyczne, gdyż za każdym razem wkładając malucha z fotelikiem do auta, musimy przypiąć go do kanapy pasem w odpowiedni sposób.

Obie możliwości montażu fotelika są równie bezpieczne, jeśli robimy to prawidłowo. Warto poprosić o instrukcję i naukę montażu przy zakupie fotelika, abyśmy mieli pewność, że dziecko jest przewożone bezpiecznie.

Wygoda użytkowania, a wybór fotelika dla niemowlaka

W pierwszej kolejności na wygodę użytkowania fotelika dla niemowlaka ma wpływ sposób jego montowania, co zostało wyjaśnione w poprzednim akapicie. Równie ważną kwestią jest waga fotelika.

Z racji tego, że jest to nosidełko, które często razem z dzieckiem wyjmujemy z samochodu, dobrze zwrócić uwagę na to, aby jego waga nie była zbyt duża. W innym przypadku możemy mieć problem z noszeniem malucha.

Łupina jest to też jedyny rodzaj fotelika, który za pomocą odpowiednich adapterów możemy zamontować na stelażu wózka. Dzięki temu wybierając się na przykład do sklepu, możemy wyjąć dziecko razem z fotelikiem i wpiąć na stelaż. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie przy krótkich wyjazdach, między innymi do sklepów.

Kiedy czas na zmianę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy możemy przesadzić dziecko do następnego fotelika. Najlepiej poczekać, aż maluch z niego po prostu wyrośnie. Łupina jest jednym z najbezpieczniejszych rodzajów fotelików, dlatego nie powinniśmy spieszyć się z jego zmianą. Kryteriami pozwalającymi na zmianę są waga i wzrost dziecka.

Foteliki dla niemowlaka mamy w przedziale od 0 do 13 kg. Jeśli dziecko zbliża się do osiągnięcia tej wagi lub ją przekroczyło, to jest to moment, kiedy trzeba pomyśleć nad zakupem następnego fotelika. Innym kryterium jest wzrost malucha - jeśli widzimy, że główka dziecka wystaje poza fotelik, to również jest to sygnał, że należy zakupić nowy. Co ciekawe, to, że nogi opierają się o fotel, lub wydają się wystawać poza fotelik, nie wpływa na jego bezpieczeństwo.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Warstwowe ubieranie dzieci na deszczowe dni –...

Deszczowe dni nie muszą oznaczać konieczności rezygnacji z zabaw na świeżym powietrzu. Aby...

Smartwatch dziecięcy: Czy warto kupić...

Smartwatche dla dzieci zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – łączą w...

Przytulny wieczór w domu, czyli jak wybrać...

​Piżamy dla chłopca i kapcie to nie tylko wygodne ubrania na “dobranoc”, ale...