Polecamy

Sprawdzone atrakcje dla dzieci w Warszawie – co zobaczyć?

Co korzystnie wpływa na rozwój dziecka? Poznaj zalecenia ekspertów

Porady

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Polsce

Zapisy lub rejestracja dzieci w publicznych placówkach przedszkolnych w Polsce rozpoczyna się w marcu i odbywa się za pomocą systemu elektronicznego. Jeśli Twoje dziecko ma 3, 4, 5 lub 6 lat i planujesz zapisać je do przedszkola lub zmienić przedszkolną placówkę edukacyjną, w której teraz uczy się Twoje dziecko, to warto wcześniej rozpocząć wszystkie procedury.

Oczywiście zawsze możesz znaleźć wszystkie szczegółowe informacje o ogrodach znajdujących się w Twojej dzielnicy na stronie internetowej gminy, w której mieszkasz.

Jeśli na przykład Twoje dziecko uczęszcza już do przedszkola i chcesz tam kontynuować naukę, wystarczy poinformować o tym dyrektora placówki edukacyjnej. Aby to zrobić, musisz wypełnić specjalny wniosek i zrobić to nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem przyjmowania.

Kto może zarejestrować dziecko do przedszkola?

Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. Opiekunem urzędowym dziecka jest osoba, której sąd powierzył opiekę nad małoletnim dzieckiem.

Ile lat może mieć dziecko?

Dziecko może rozpocząć naukę w przedszkolu w wieku 2,5 roku. Dzieci w wieku 6 lat lub starsze muszą iść do przedszkola. Dlatego jeśli Twoje dziecko ma 6 lat, upewnij się, że władze lokalne zapewnią Twojemu dziecku miejsce w przedszkolu. Są również zobowiązani do zapewnienia miejsc przedszkolnych dla wszystkich dzieci w wieku od 4 do 5 lat, jeśli ich rodzice chcą, aby ich dzieci chodziły do przedszkola.

Kiedy zgłosić dziecko do przedszkola?

Dokładną datę złożenia wniosku można znaleźć na stronie internetowej swojego miasta lub społeczności, w której mieszkasz. Zawiera również wykaz wszystkich przedszkoli oraz liczbę wakatów.

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do przedszkola innego niż Twój rejon zamieszkania, możesz ubiegać się o przyjęcie do placówek oświatowych w innych rejonach. Pamiętaj jednak, że w pierwszej kolejności do przedszkola będą przyjmowane dzieci mieszkające na tym terenie. Jeśli po zrekrutowaniu dzieci z Twojej dzielnicy w ogrodzie są wolne miejsca, kierownictwo placówki oświatowej może przyjąć dzieci z sąsiednich obszarów. Proszę zwrócić się bezpośrednio do kierownictwa instytucji o wakaty i terminy dodatkowych zestawów. Warto wiedzieć, że ta sama zasada dotyczy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Co powinno być zrobione?

Wybierz przedszkole Otwock, do którego chciałbyś zapisać swoje dziecko. Skontaktuj się z wybranym przedszkolem i dowiedz się, kiedy rozpoczyna rekrutację i czy możesz aplikować online.

Masz teraz dwie opcje:

  • - jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez Internet, należy: odwiedzić placówkę edukacyjną, poprosić o odpowiedni formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i pozostawić w przedszkolu.
  • - jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez Internet należy: wejść na stronę gminy, zgodnie z miejscem zamieszkania, zarejestrować się, wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie system pokaże wszystkie ogrody, które akceptują formularze elektroniczne. Możesz wybrać maksymalnie trzy instytucje edukacyjne. Zalecamy, abyś przede wszystkim wskazał ten, który jest dla Ciebie priorytetowy. Jeśli twoje dziecko tam nie dotrze, może dostanie się do drugiego lub trzeciego. Kliknij przycisk potwierdzający zakończenie rejestracji. Następnie otrzymasz informację z prośbą o wydrukowanie niezbędnych dokumentów, które trzeba będzie wprowadzić do wybranego przez Ciebie przedszkola.

A potem wystarczy poczekać, aż zostaną ogłoszone wyniki przyjęcia. Jeśli Twoje dziecko zostanie przyjęte, podpisz umowę z przedszkolem.

Gdzie złożyć wniosek?

W wybranym przez Ciebie przedszkolu, jeśli nie prowadzi rekrutacji przez Internet lub na stronie internetowej.

Ile to kosztuje?

Usługa jest bezpłatna.

dzieci w przedszkolu

Jakie dokumenty należy przygotować?

Wniosek o przyjęcie do przedszkola. Otrzymasz go na miejscu, jeśli zarejestrujesz się bezpośrednio w instytucji edukacyjnej. W przypadku rejestracji przez Internet, postępuj zgodnie z instrukcjami, które zostaną przesłane na Twój adres e-mail z biura przedszkola. Czasami konieczne staje się dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Jakie są zasady przyjmowania do przedszkoli?

Przedszkole akceptuje przede wszystkim:

  • - dzieci z rodzin wielodzietnych,
  • - dzieci z niepełnosprawnością,
  • - dzieci, których rodzice lub rodzeństwo są osobami niepełnosprawnymi,
  • - dzieci wychowywane tylko przez jednego rodzica,
  • - dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej.

Ponadto każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria, które mogą powstać w wyniku lokalnych potrzeb społecznych. Sprawdź w swojej gminie zasady przyjmowania do przedszkoli i pamiętaj, że samorząd ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu 5-letniemu dziecku.

Dodatkowe dokumenty

Pisaliśmy już, że w momencie przyjęcia dziecka do przedszkola może być konieczne złożenie dodatkowych dokumentów. Będziesz ich potrzebować, jeśli Twoje dziecko pochodzi z dużej rodziny. Może być napisany odręcznie według składu rodziny. Jeżeli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, to musi to być orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydawane na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Jeśli sam wychowujesz dziecko, to jest to akt rozwodu lub akt zgonu jednego z rodziców. Jeżeli dziecko jest wychowywane w rodzinie zastępczej, to musi to być dokument, który to potwierdza.

Więcej artykułów i porad znajdziesz na https://wotwocku.info/.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Warstwowe ubieranie dzieci na deszczowe dni –...

Deszczowe dni nie muszą oznaczać konieczności rezygnacji z zabaw na świeżym powietrzu. Aby...

Smartwatch dziecięcy: Czy warto kupić...

Smartwatche dla dzieci zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – łączą w...

Przytulny wieczór w domu, czyli jak wybrać...

​Piżamy dla chłopca i kapcie to nie tylko wygodne ubrania na “dobranoc”, ale...