Przytulanki dla dzieci – jaką odgrywają rolę?
Chyba nie ma na świecie osoby, która w dzieciństwie nie posiadała swojego pluszowego ulubieńca. Misie, króliczki, małpki, pieski, owieczki – niemal dla każdego z nas ta miękka, kolorowa maskotka była kiedyś jedną z najważniejszych rzeczy. Dlaczego przytulanki są istotne w życiu dziecka i dlaczego my, dorośli wspominamy je z takim sentymentem?
Psychologiczny punkt widzenia
Przytulanka dla dziecka to nie tylko zwykła zabawka, z kolei przytulanką może być niejedynie pluszowa wersja ulubionego zwierzaka. Element garderoby, kocyk lub inny przedmiot, do którego silnie przywiązuje się dziecko nazywany jest w psychologii tzw. obiektem przejściowym. Co to znaczy? Rola przytulanki zaczyna się zwykle w momencie naturalnego procesu oddalenia od rodziców, przede wszystkim od mamy – poczucie lęku, które występuje wtedy u dziecka musi znaleźć ujście. Z jednej strony maluch kierowany ciekawością chce zacząć poznawać świat, z drugiej natomiast niezwykle silna potrzeba bezpieczeństwa go w tym hamuje. Dlatego właśnie przytulanka lub inna wybrana przez dziecko rzecz staje się źródłem wsparcia i bezpieczeństwa, głównie w momentach nieobecności mamy. Przykładowy pluszak pomaga także uporać się ze smutkiem, strachem przed nieznanym i innymi ludźmi, których dziecko zaczyna spotykać na swojej drodze – jest on bowiem idealny do ćwiczenia relacji i zachowań, odreagowywania emocji, a także oswajania się z trudnymi sytuacjami, np. podczas zabawy, kiedy to przez krótką chwilę ukochany miś jest chory i trzeba się nim zająć. Relacja, którą dziecko nawiązuje z przytulanką pozwala mu na lepsze zorientowanie się we własnych uczuciach, uczy samodzielności oraz wpływa na kształtowanie niezwykle ważnej cechy, jaką jest opiekuńczość.
Przytulanka dla dziecka – ale jaka?
Niezwykle ważne jest, aby w miarę możliwości pozwolić dziecku wybrać maskotkę samodzielnie, nawet jeśli miałaby to być najdziwniejsza i najmniej estetyczna rzecz, jaką jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Ta decyzja należy do niego. Maluchowi można pomóc, sugerując się jego zachowaniem – należy zwrócić uwagę, do czego się przytula, na co reaguje pozytywnie lub czym najchętniej się bawi. Może być też tak, że pociecha podjęła już decyzję, wybierając rzecz, która znajduje się w domu. Nawet jeśli przedmiot nie trafia w nasze gusta, to złotą zasadą jest, że nie można go dziecku odebrać lub podmienić na inny, ponieważ może to być dla niego niezwykle trudne i przykre doświadczenie. Jeśli jednak ostateczna decyzja związana z wyborem dziecięcego „przyjaciela” wciąż nie zapadła, to przed rozpoczęciem poszukiwań warto dokładnie wybadać teren i poświęcić chwilę czasu na obserwację. Niech ten miś, króliczek, małpka, piesek lub owieczka faktycznie będzie tym, czego dziecko może potrzebować - esyfloresystore.pl/kategoria/przytulanki.
Materiał zewnętrzny
Zobacz
Łączymy wygodę z estetyką – nowoczesne...
Stoisz przed trudnym wyzwaniem urządzenia pokoju dziecięcego, a może ograniczony metraż...
Poduszka rogal do karmienia - poznaj korzyści...
Kompletowanie wyprawki jest ważnym elementem przygotowań do przyjścia na świat dziecka...
Trendy w dekoracji drzewka świątecznego...
Wraz z większą świadomością stylów wnętrza idą w parze nowe trendy z zakresu...
Komentarze (0)