Polecamy

Odporność dziecka – jak zbudować jego mocną tarczę ochronną?

Jak rozpoznać dobrego optyka?

Lifestyle

4 rzeczy, których nie wiecie o kołdrach obciążeniowych

Kołdra obciążeniowa to niezwykle użyteczne narzędzie terapii u osób z zaburzeniami integracji sensorycznej. To także panaceum na gorączki związane z problemami ze snem, rozdrażnieniem, stresem, a nawet atakami lękowymi. Kołdra obciążeniowa kompleksowo zajmuje się niwelowaniem objawów rozdrażnienia, a to za sprawą działania wspomagającego regulację aktywności układu nerwowego. Ciężar ciała symetrycznie dociska receptory ukryte w mięśniach i stawach, co imituje kojące odczucie przytulenia. Ten subtelny efekt potrafi czynić cuda! Czego jeszcze nie wiecie o kołdrach obciążeniowych?

Działanie sensoryczne

Kołdra obciążeniowa nazywana jest sensoryczną, w związku z działaniem na zmysł orientacji ułożenia ciała, które określa się mianem czucia głębokiego. Istnieją różne objawy zaburzeń sensoryki organizmu, m.in. zaniżony poziom koordynacji ruchowej lub nadwrażliwość na bodźce. Problemy z integracją sensoryczną występują często u osób: z zespołem Aspergera i Downa, ze spektrum autyzmu, a także z ADHD. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia dla pacjentów z tymi przypadłościami opierają się na stymulacji odpowiednich partii ciała, zmysłów i receptorów, by ostatecznie polepszyć obszary z zauważalnym deficytem integracyjnym. Kołdra sensoryczna idealnie dopełnia terapię takich osób, dlatego że bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy i proprioreceptory. Stąd też jej inna nazwa – kołdra terapeutyczna.

Wpływ na regulację gospodarki hormonalnej

Odpoczynek pod przykryciem obciążającym można traktować jako rodzaj odprężającego masażu. Pod jego wpływem w organizmie spada poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Jednocześnie aktywnie produkowana zostaje dawka serotoniny oraz melatoniny, hormonów szczęścia i snu. Takie połączenie zapewnia relaks dla duszy oraz ciała, dlatego kwadrans pod kołdrą sensoryczną przyda się osobom zestresowanym bądź przemęczonym.

Wpływ na sen i pracę mózgu

Wyraźnie, pod wpływem bezpośredniej interakcji z kołdrą terapeutyczną, obniża się poziom napięcia mięśniowego i wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Zwalnia się oddech, dzięki czemu sen przychodzi szybciej. Kołdra obciążeniowa umożliwia jego utrzymanie w fazie głębokiej, który szczególnie istotny jest dla regeneracji komórek. Spokojny i efektowny sen oznacza odprężony mózg. Po solidnej dawce odpoczynku potrafi on skuteczniej kontrolować bodźce, a także lepiej się skupiać i koncentrować.

Reduktor bólu

W świetle badań, ale również opinii tysięcy osób, kołdra obciążeniowa działa na objawy chronicznego bólu. Szczególnie zauważają to kobiety w okresie przekwitania, pacjenci ze zmianami reumatycznymi oraz zdiagnozowaną fibromialgią. Kołdra obciążeniowa i jej stymulacja układu nerwowego uśmierza ból, których głównym podłożem są zaburzenia neurotyczne. Sensoryczne oddziaływanie okrycia i jego pożądane efekty zapobiegania napadom bólowym doceniają również osoby z zespołem niespokojnych nóg. Kurcze nocne i drętwienie kończyn niweluje stymulacja-masaż ze strony przykrycia.

Gdzie kupić kołdrę?

Kołdry należy traktować jako akcesorium medyczne i kupować tylko z bezpiecznego źródła. Takim jest m.in. sklep internetowy Balance BlanketsTM, który oferuje najwyższej jakości sprzęt sensoryczny. W zależności od indywidualnych preferencji można dopasować model zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Należy pamiętać, że kołdra będzie działać, jeżeli wykonana jest z wysokiej jakości surowców i gdy zostanie odpowiednio dopasowana. Ciężar kołdry wybieramy zgodnie z zaleceniami terapeuty lub trzymamy się sugestii o wadze produktu nieprzekraczającej 10% masy użytkownika.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Wakacyjny obóz nad pięknym jeziorem

​Wakacje nad jeziorem to jedno z marzeń, które warto spełnić. Czas spędzony blisko wody, w...

Modne ubrania dla małych dzieci

Sposób ubierania dziecka ma duży wpływ na jego komfort, a także wygodę w ciągu dnia. Ponadto...

Kosz na zużyte pieluchy - co to takiego?

Kosz na zużyte pieluchy Magic to doskonałe rozwiązanie, aby zapobiegać nieprzyjemnym zapachom...