Polecamy

Który test ciążowy wybrać?

Zabawki, które wpływają na rozwój dziecka

Zdrowie

Zajady u dzieci – przyczyny i leczenie

Zajady u dziecka objawiają się bolesnym zaczerwienieniem i pękającym naskórkiem wokół kącików ust.

Czym są zajady u dziecka?

Zajady u dziecka to stany zapalne kącików ust. Do ich rozwoju przyczyniają się przede wszystkim różnego rodzaju bakterie i drożdżaki. Trzeba jednak pamiętać, że zajady mogą być także objawem nietolerancji niklu lub osłabionej odporności dziecka wynikającej z braków witaminowych. W serwisie Parenting można znaleźć szereg artykułów poświęconych kwestii przyjmowania witamin przez dzieci.

Zajady u dziecka występują znacznie częściej niż u osób dorosłych, przede wszystkim ze względu na nieodpowiednią higienę rąk, na których dzieci przenoszą zarazki, bakterie i grzyby.

Jak przebiega rozwój choroby?

Zajady u małych dzieci objawiają się pękającym naskórkiem. Kąciki ust są zaczerwienione, niejednokrotnie nieprzyjemnie pieką. Dość szybko w ich okolicach pojawiają się małe bąble wypełnione surowicą, które z czasem pękają. Najczęściej to właśnie ten moment powoduje największą bolesność.

Zajady jednak z czasem znikają. Najczęściej nie pozostaje po nich ślad, choć u niektórych dzieci mogą być mikroślady po ranach, które z czasem ustępują.

Zajady u dziecka – przyczyny

Zajady w kącikach ust u dzieci pojawiają się najczęściej w wyniku niewystarczającej higieny rąk oraz jamy ustnej. Na dłoniach najmłodszych bardzo często znajduje się mnóstwo zarazków, które przenoszone są w okolice ust. Niebezpieczne bakterie i grzyby mogą rozwijać się także na smoczkach i innych przyborach np. na szczoteczce do zębów, dlatego koniecznie należy ją wymieniać po 3 miesiącach.

Wszystkie akcesoria, które mają kontakt z buzią dziecka, w tym smoczki od butelek do karmienia, powinny być odpowiednio czyszczone i sterylizowane.

Na zajady u dzieci wpływ mogą mieć także niedobory witaminowe. Do powstawania przyczynia się niedobór:

  • witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B2,
  • witaminy C,
  • żelaza.

Co stosować na zajady u dziecka?

Maść na zajady u dziecka pozwala złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Zajady powinno się smarować przede wszystkim maściami z:

  • witaminami z grupy B,
  • witaminą A,
  • panthenolem,
  • alantoiną.

Domowym sposobem jest smarowanie kącików ust miodem, a także robienie okładów ze świeżego liścia aloesu. Koniecznie trzeba ograniczyć przyjmowanie słodyczy, gdyż cukier to idealna pożywka dla bakterii. W przypadku, gdy zajady stanowią częsty i powracający problem, należy zgłosić się do lekarza.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Leczenie kanałowe Kraków

Leczenie kanałowe nie przywołuje na myśl pozytywnych emocji. Na szczęście taka wizja nie...

Czy kołdra obciążeniowa leczy ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej przez bardzo wielu rodziców uznawany jest...

Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

​ Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza...