Polecamy

Zajęcia z malarstwa dla dzieci - jakie umiejętności rozwijają?

Gadżety, które ułatwią opiekę nad niemowlakiem

Zdrowie

Suplementacja – co warto stosować?

Osoby intensywnie ćwiczące muszą w odpowiedni sposób uzupełniać wszelkie braki najważniejszych składników odżywczych. Bez tego nie będą w stanie trenować długo i skutecznie. Niezwykle istotna jest dieta, która może zostać wsparta przez różnego rodzaju suplementy.

Są one pewnego rodzaju wsparciem i właśnie tak powinny być rozumiane. Nie są to żadne złote środki, na których możemy oprzeć się w całości. Jeśli jednak dobierzemy odpowiednie środki i będziemy stosować je zgodnie z zaleceniami, możemy uzyskać naprawdę zadowalające efekty w postaci szybszego spalania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, budowy masy mięśniowej czy tez poprawy kondycji organizmu.

Jest to możliwe tym bardziej, że na rynku znaleźć można suplementy wielu rodzajów. Zawierają one składniki wspomagające nas zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie omówić najważniejsze z nich.

Aminokwasy

Jest to dość szeroka kategoria, w której znaleźć można kilka produktów. Jakie między innymi?

 • BCCA – są to aminokwasy rozgałęzione, w skład których wchodzi leucyna, walina oraz izoleucyna. Warto podkreślić, że nie są one produkowane przez nas organizm, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem (produkty zawierające duże ilości białka) lub za sprawą różnego rodzaju środków. Należy wspomnieć o tym, że aminokwasy rozgałęzione podczas ćwiczeń ulegają szybkiemu rozkładowi, dzięki czemu są w stanie dostarczyć dodatkową dawkę energii.

Co dają suplementy BCCA? Przede wszystkim pozwalają nam trenować dłużej i intensywniej, prowadzą do przyspieszenie budowy tkanki mięśniowej, a także zapewniają lepszą jej regeneracje. Co ważne, tego typu suplementy wspomagają także odchudzanie.

 • Glutamina – tak zwany aminokwas endogenny, będący częścią białka. Uzupełnianie jej ilości w organizmie ma ogromny wpływ na proces wzrostu tkanki mięśniowej.  Co ważne, suplementy zawierające ten środek pozwalają na zwiększenie aktywności syntezy białek, usprawniają także funkcjonowanie układy pokarmowego, dlatego nie tylko zapewnią nam sprawniejszą budowę mięśni, ale również w efektywnie przyspieszą odchudzanie. Glutamina wyróżnia się również działaniem wzmacniającym.
 • Beta-alanina – jest pochodną alfa-alaniny, która należy do najważniejszych aminokwasów białkowych. Najważniejsze jest jednak to, że beta-alanina w organizmie przekształcana jest w karnozynę, czyli substancję, której zadanie polega na utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w obrębie komórek mięśniowych. Dzięki temu redukowany jest proces powstawania kwasu mlekowego.

Tego typu suplementy nie tylko nie dopuszczają do zakwaszenia mięśni, ale również znacznie usprawniają ich regenerację. Ich stosowanie pozwoli nam szybciej stanąć na nogi po treningu.

Witaminy

Odpowiednia suplementacja witamin jest najważniejszą czynnością zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych zawodników. Mają one wpływ na realizację wielu procesów zachodzących w naszym organizmie, a także pracę mięśni i narządów.

Biorąc pod uwagę sportowców, najważniejsze funkcje witamin to:

 • usprawnienie syntezy energii,
 • wzmocnienie kości,
 • regulacja metabolizmu,
 • wzmocnienie komórek,
 • zwiększenie efektywności wzrostu tkanki mięśniowej.

Niedobór witamin w organizmie może doprowadzić do spowolnienia syntezy wszelkich elementów, które odpowiadają za budowę mięśni, a więc przede wszystkim białka. Nie można oczywiście zapomnieć także o tym, że witaminy wpływają na ogólną wydolność organizmu, jego kondycję i zdolność regeneracji.

Wszystko to sprawia, że należy stale uzupełniać ich poziom. Przez pożywienie lub suplementy, które polecane są głównie sportowcom, u których zapotrzebowanie na witaminy jest zdecydowanie większe. Co zawierają takie środki?

 • Witamina D – usprawnia przyjmowanie wapnia i fosforu, odpowiada za wzmocnienie kości oraz zwiększenie siły i wytrzymałości.
 • Witamina C – najważniejszy składnik dla osób budujących masę mięśniową. Odpowiada bowiem za absorpcję białka. Co ważne, wpływa również na odporność naszego organizmu.
 • Witamina B2 – uczestniczy w metabolizmie białek.
 • Witamina A – dzięki niej szybciej tworzone są komórki mięśniowe, dzięki czemu nasze mięśnie zdecydowanie szybciej się regenerują.
 • Witamina B6 – usprawnia produkcję tkanek białkowych, dlatego jest istotna w regeneracji potreningowej,
 • Witamina H – czyli biotyna, która pełni istotną rolę w procesie dostarczania energii do mięśni.
 • Witamina B3 – ze względu na fakt, że bierze udział w procesach metabolicznych, ma duże znaczenie w procesie regeneracyjnym.

Jak widać, odpowiednio dobrane suplementy mogą zdecydowanie wspomóc nas w realizacji naszego planu treningowego. Wiele z nich wpływa na wzrost tkanki mięśniowej, usprawnia regenerację, bierze udział w  regulacji różnego rodzaju procesów, wzmacnia organizm, a także przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...