Polecamy

Jak bezpiecznie czyścić uszy u dzieci i dorosłych?

Raczkowanie - jak zachęcić do tego dziecko?

Porady

Bezpieczny wózek dla dziecka, czyli jaki?

​Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było bezpieczne. Dlatego jeszcze przed narodzinami, dba o to, by jego najbliższe otoczenie, akcesoria czy nawet zabawki, miały atrakcyjny wygląd, sprzyjały rozwojowi, ale też nie stanowiły zagrożenia dla jego zdrowia. Wśród wyposażenia niezwykle istotny jest bezpieczny wózek dla dziecka. Jaki model wybrać?

Wózek dla dziecka to absolutnie podstawowy element wyposażenia. Rodzic musi mieć pewność, że maluch jest w wózku bezpieczny. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Konstrukcja stabilna, ale też lekka

Bezpieczny wózek dla dziecka musi mieć stabilną konstrukcję. Maluch ciekawy świata kręci się, rozgląda i przechyla – ruchy te nie mogą powodować, że pojazd straci stabilność. Również zagrożenie, że wózek przewróci się przy manewrowaniu czy na nierównej powierzchni, powinno być ograniczone do minimum. Mimo wysokich parametrów sytuacja losowa może sprawić, że wózek się przewróci. Dlatego istotne jest, żeby był lekki i nie przygniótł dziecka w razie nieszczęśliwego zdarzenia, także wtedy, gdy pojazd jest złożony.

Pasy – podstawa bezpieczeństwa w każdym pojeździe

Tym, co w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o bezpiecznym wózku, są być może pasy mocujące. Uniemożliwiają one samodzielne wydostanie się dziecka z pojazdu lub wysunięcie się z siedziska podczas podróży. Najlepsze i najbardziej bezpieczne są pasy pięciopunktowe, a więc takie, które biegną od ramion, dokoła pasa i od dołu. Zapięcie tego typu sprawia, że maluch jest lepiej chroniony np. przed wypadnięciem z wózka. Przed zakupem sprawdźmy koniecznie, czy pasy posiadają poduszeczki chroniące ciało dziecka przed otarciami i uszkodzeniami oraz czy są odpowiednio wyprofilowane.

Ochrona przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem

Kolejnym ważnym elementem jest zapewnienie dziecku ochrony przed słońcem. W tym celu w wózkach montowane są rozkładane daszki. Taki daszek powinien chronić malucha przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dobry i bezpieczny wózek będzie miał budkę wykonaną z materiału o odpowiednich parametrach, niektóre posiadają nawet filtr UPF 50+.

Blokada i hamulec kół

Ostatnim, podstawowym elementem, który sprawia, że wózek jest bezpieczny, są hamulce i blokady. Hamulec umożliwia redukowanie prędkości np. podczas prowadzenia wózka z górki. Natomiast blokada całkowicie unieruchamia wózek podczas postoju lub przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Wózek dla dzieci, który posiada oba rodzaje hamulców, a nie tylko blokadą postojową, to jeszcze większe bezpieczeństwo dla malucha i komfort dla rodzica.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak czyścić uszy dziecka?

​Woskowina gromadząca się w uchu jest przydatna, jednak jej nadmiar należy usuwać. Wydzielina...

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na...

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić...

Portal parentingowy – czym jest i czy warto po...

Internet daje bardzo szerokie możliwości dostępu do informacji. Aby uzyskać cenną dawkę...