Polecamy

Jak rozpoznać dobrego optyka?

Jak wspierać naturalny rozwój dziecka, bez nadmiernego obciążania...

Zdrowie

Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza powstała na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą lub drażniącą. W przebiegu tej choroby wypryski mogą pojawić się z opóźnieniem, co utrudnia rozpoznanie i ewentualne leczenie.

Czym jest egzema u dzieci?

Egzema u dzieci jest dermatozą o podłożu alergicznym, która pojawia się, gdy delikatna skóra dziecka zetknie się z substancją uczulającą. Choroba występuje często z opóźnieniem. Stanowi to problem diagnostyczny, ponieważ objawy mogą pojawić się nawet po wielu tygodniach od chwili kontaktu. Z egzemą zmagają się osoby w różnym przedziale wiekowym, ale najbardziej uporczywa jest właśnie dla niemowląt i małych dzieci.

Przyczyną alergicznego wyprysku kontaktowego, bo takim mianem fachowo nazywa się egzemę, są substancje o działaniu drażniącym, które stanowią rodzaj alergenów. Ich kontakt ze skórą dziecka wywołuje szereg bardzo dokuczliwych objawów. Z tego powodu staje się ono płaczące i marudne. Dermatozom o charakterze egzemy sprzyjają sztuczne barwniki, przedmioty metalowe np. guziki lub zatrzaski, składniki proszków do prania oraz niektóre antybiotyki.

Objawy egzemy u dzieci

Charakterystycznym objawem egzemy u dzieci jest czerwona wysypka przypominająca niewielkie grudki. Lokalizuje się ona na niemal całym obszarze skóry niemowlaka, zwłaszcza na jego twarzy, plecach i ramionach. Wypryski są początkowo wypełnione płynem, ale z czasem pękają i zamieniają się w nieestetyczne strupki. Towarzyszy im uporczywy świąd, który można na krótko załagodzić preparatami zakupionymi w aptece. Skóra jest mocno przesuszona i przez to bardzo napięta. To sprzyja jej wzmożonemu rogowaceniu. Dziecko nieustannie drapie się i jest mocno zaniepokojone, co manifestuje płaczem.

Jak leczy się egzemę u dzieci?

Leczeniem egzemy u dzieci zajmuje się lekarz dermatolog lub alergolog. Kluczowym elementem jest odnalezienie i wyeliminowanie czynnika, który spowodował powstanie dokuczliwych zmian. Dzięki temu będzie można zapobiegać chorobie w przyszłości. W leczeniu egzemy stosuje się maści o działaniu przeciwzapalnym oraz leki hamujące świąd i przeciwdziałające alergiom. Popularnością cieszą się inhibitory kalcyneuryny, ponieważ uważa się je za łagodniejsze od glikokortykosteroidów, które mają podobne działanie.

Dziecko z egzemą potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji skóry, dlatego lekarze zalecają rodzicom, aby stosowali dermokosmetyki wspomagające leczenie farmakologiczne różnego rodzaju dermatoz. Nie zawierają one konserwantów ani sztucznych barwników, nie uczulają i są bezpieczne nawet dla niemowląt. Poleca się je szczególnie do pielęgnacji dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Są dostępne wyłącznie w aptekach i niektórych drogeriach. Można wybrać emulsje do mycia, kremy i balsamy do ciała. Nie pienią się tak, jak klasyczne kosmetyki, ale równie dokładnie oczyszczają skórę. Lekka formuła kremów sprawia, że dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Chronią ją ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...