Polecamy

Sprawdzone atrakcje dla dzieci w Warszawie – co zobaczyć?

Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych

Zdrowie

Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza powstała na skutek bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą lub drażniącą. W przebiegu tej choroby wypryski mogą pojawić się z opóźnieniem, co utrudnia rozpoznanie i ewentualne leczenie.

Czym jest egzema u dzieci?

Egzema u dzieci jest dermatozą o podłożu alergicznym, która pojawia się, gdy delikatna skóra dziecka zetknie się z substancją uczulającą. Choroba występuje często z opóźnieniem. Stanowi to problem diagnostyczny, ponieważ objawy mogą pojawić się nawet po wielu tygodniach od chwili kontaktu. Z egzemą zmagają się osoby w różnym przedziale wiekowym, ale najbardziej uporczywa jest właśnie dla niemowląt i małych dzieci.

Przyczyną alergicznego wyprysku kontaktowego, bo takim mianem fachowo nazywa się egzemę, są substancje o działaniu drażniącym, które stanowią rodzaj alergenów. Ich kontakt ze skórą dziecka wywołuje szereg bardzo dokuczliwych objawów. Z tego powodu staje się ono płaczące i marudne. Dermatozom o charakterze egzemy sprzyjają sztuczne barwniki, przedmioty metalowe np. guziki lub zatrzaski, składniki proszków do prania oraz niektóre antybiotyki.

Objawy egzemy u dzieci

Charakterystycznym objawem egzemy u dzieci jest czerwona wysypka przypominająca niewielkie grudki. Lokalizuje się ona na niemal całym obszarze skóry niemowlaka, zwłaszcza na jego twarzy, plecach i ramionach. Wypryski są początkowo wypełnione płynem, ale z czasem pękają i zamieniają się w nieestetyczne strupki. Towarzyszy im uporczywy świąd, który można na krótko załagodzić preparatami zakupionymi w aptece. Skóra jest mocno przesuszona i przez to bardzo napięta. To sprzyja jej wzmożonemu rogowaceniu. Dziecko nieustannie drapie się i jest mocno zaniepokojone, co manifestuje płaczem.

Jak leczy się egzemę u dzieci?

Leczeniem egzemy u dzieci zajmuje się lekarz dermatolog lub alergolog. Kluczowym elementem jest odnalezienie i wyeliminowanie czynnika, który spowodował powstanie dokuczliwych zmian. Dzięki temu będzie można zapobiegać chorobie w przyszłości. W leczeniu egzemy stosuje się maści o działaniu przeciwzapalnym oraz leki hamujące świąd i przeciwdziałające alergiom. Popularnością cieszą się inhibitory kalcyneuryny, ponieważ uważa się je za łagodniejsze od glikokortykosteroidów, które mają podobne działanie.

Dziecko z egzemą potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji skóry, dlatego lekarze zalecają rodzicom, aby stosowali dermokosmetyki wspomagające leczenie farmakologiczne różnego rodzaju dermatoz. Nie zawierają one konserwantów ani sztucznych barwników, nie uczulają i są bezpieczne nawet dla niemowląt. Poleca się je szczególnie do pielęgnacji dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Są dostępne wyłącznie w aptekach i niektórych drogeriach. Można wybrać emulsje do mycia, kremy i balsamy do ciała. Nie pienią się tak, jak klasyczne kosmetyki, ale równie dokładnie oczyszczają skórę. Lekka formuła kremów sprawia, że dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy. Chronią ją ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Leczenie kanałowe Kraków

Leczenie kanałowe nie przywołuje na myśl pozytywnych emocji. Na szczęście taka wizja nie...

Czy kołdra obciążeniowa leczy ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej przez bardzo wielu rodziców uznawany jest...

Zajady u dzieci – przyczyny i leczenie

​ Zajady u dziecka objawiają się bolesnym zaczerwienieniem i pękającym naskórkiem wokół...