Polecamy

Jak w naturalny sposób pozbyć się rozstępów po ciąży?

Jaki wpływ ma ogrzewanie mieszkania na skórę maluszka?

Zdrowie

Jaki wpływ ma ogrzewanie mieszkania na skórę maluszka?

Przy włączonym ogrzewaniu zmniejsza się wilgotność powietrza w domu. Podgrzane i suche powietrze może mocno wysuszyć delikatną skórę malucha. Na co zwrócić uwagę, aby chronić skórę dziecka podczas sezonu grzewczego?

Skóra najmłodszych dzieci jest cienka, wrażliwa i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych. Szybko się przesusza, przez co wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stałego nawilżania. W niekorzystnych warunkach, takich jak suche powietrze, skóra malucha bardzo szybko traci wilgotność. Wówczas zmniejszają się jej funkcje obronne. Ulega podrażnieniom, przesusza się, a nawet pęka. Może to doprowadzić do przedostania się do organizmu dziecka drobnoustrojów. Eksperci z Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Ziołolek, producenta emolientów dla dzieci i niemowląt Linomag podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć wysuszanie skóry dziecka przy włączonym ogrzewaniu mieszkania.

Zabezpieczanie skóry

Płaszcz lipidowy na skórze małego dziecka, chroniący ją przed utratą wilgoci z głębszych warstw naskórka, bardzo łatwo naruszyć, a nawet usunąć. Mogą to zrobić nieodpowiednie kosmetyki myjące. Dodatkowo, długa kąpiel dziecka w ciepłej wodzie rozpulchnia naskórek, a woda wnika w niego głęboko. Po kąpieli szybko odparowuje i następuje gwałtowne wysuszenie i ściągnięcie delikatnej skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie u dzieci preparatów myjących i pielęgnacyjnych, które zapobiegną wysuszeniu skóry i utracie jej nawilżenia. Do mycia skóry malucha warto używać produktów przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia ich życia, z zawartością emolientu, np. oleju lnianego.

Nawilżenie skóry dziecka

Emolient w postaci olejku do kąpieli można dodawać bezpośrednio do wody, w której kąpiemy maluszka. Po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, można nawilżyć balsamem z emolientem. Takie kilkuetapowe nawilżanie konieczne jest szczególnie wtedy, gdy skóra malucha jest wyraźnie przesuszona, szorstka i łuszczy się. Najbardziej newralgicznymi miejscami na skórze najmłodszych dzieci są m.in. policzki, fałdy skóry na szyi, zgięcia łokci i kolan, łydki czy przedramiona. Tam skóra jest najcieńsza i ma najmniejszą powłokę tłuszczową. Warto mieć na uwadze, że im bardziej wysuszony naskórek, tym szybciej ulega on podrażnieniom, co może doprowadzić do poważnych zmian czy chorób.

 „Nawilżanie” otoczenia

Suche powietrze w ogrzewanym mieszkaniu może nie tylko wysuszać skórę dziecka. Skutkiem braku odpowiedniej wilgotności w powietrzu może być podrażnienie górnych dróg oddechowych dziecka i wysuszenie śluzówek. Oddychanie suchym powietrzem w nocy może spowodować niespokojny sen i trudności z oddychaniem. Poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywa maluszek, powinien wynosić od 40% do 60%. Wilgotność można zmierzyć higrometrem. W chłodne dni trzeba wentylować i systematycznie wietrzyć pomieszczenie, wpuszczając świeże i wilgotne powietrze z zewnątrz. Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 22 stopni C – wyższa szybciej wysusza powietrze. Starymi sposobami nawilżania powietrza są zbiorniki z wodą lub wilgotne ręczniki umieszczone na kaloryferach. Pomieszczenie można także nawilżyć za pomocą specjalnych urządzeń. Dla maluchów warto wybrać parowe, które z podgrzewanej wody wypuszczają parę wodną nawilżając pomieszczenie.

Zobacz

5 najczęstszych przyczyn uczulenia u niemowląt...

​ Organizm niemowląt nie jest jeszcze w pełni odporny i dlatego bardzo łatwo ulega...

Dobry psycholog w mieście Warszawa – jak go...

​ Psycholog jest osobą, do której warto się zwrócić o wsparcie w wielu momentach życia...

Dieta dla prymusa – witaminy i minerały...

​ Nawet zdolne dziecko może mieć problemy z nauką – często wynikają one z...