Polecamy

Święta oczami dziecka

Naucz dziecko dbać o higienę dzięki tym czterem sposobom

Lifestyle

Dlaczego odzyskanie niepodległości świętujemy 11 listopada?

11 listopada przypadać będzie setna już rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, bez względu jednak na rok Narodowe Święto Niepodległości zasługuje na miano najważniejszego święta państwowego w całym roku. Obchodzi się je po to, aby upamiętnić dzień, w którym nasz kraj odrodził się po czasie nieistnienia, który trwał aż 123 lata. Dlaczego jednak zdecydowaliśmy się właśnie na wybranie tej daty na świętowanie? 

Polska z map Europy i świata zniknęła w roku 1795, co było konsekwencją trzeciego rozbioru dokonanego wspólnymi siłami przez Rosję, Prusy oraz Austrię. Dopiero wybuch pierwszej wojny światowej dał przy tym realną szansę na zmianę takiego stanu rzeczy i właśnie w momencie jej zakończenia można było mówić o tym, że optymistyczne plany zaczynają się realizować. Nie można jednak nie zadać pytania o to, jak należy interpretować samą datę. Czy jest ona jedynie symbolem, czy też coś wydarzyło się właśnie tego konkretnego dnia. Rzeczywiście, mówiąc o odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę musimy mieć świadomość tego, że odwołujemy się do procesu stopniowego. 11 listopada to jednak dzień szczególny, właśnie wtedy bowiem w 1918 roku Niemcy ogłosiły kapitulację, a tym samym Wielka Wojna ustała na zachodnim jej froncie.

Zobacz: Piosenki patriotyczne dla dzieci od wydawnictwa Biała Łódka >>

Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach istnienia II RP, przywrócono je zaś w roku 1989. Aż do roku 1937 Polska Partia Socjalistyczna opowiadała się za tym, aby rocznicę niepodległości świętować już 7 listopada, wtedy bowiem do życia powołano Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. 11 listopada został zatem ustanowiony świętem niepodległości dopiero w roku 1937 na mocy specjalnej ustawy. W konsekwencji – do czasu wybuchu drugiej wojny światowej święto to był obchodzone jedynie dwa razy. Podczas okupacji świętowanie w ogóle nie było możliwe, gdy zaś do władzy doszli komuniści, zapadła decyzja o zmianie daty najważniejszego święta państwowego. Wybrano dzień 22 lipca, aby w ten sposób upamiętnić podpisanie Manifestu PKWN.

scenariusz na dzień niepodległości

Scenariusz przedstawienia na Dzień Niepodległości pt. Pisk Białego Orła. Fot. https://www.biala-lodka.pl/pisk-bialego-orla

Zmieniono też nazwę uroczystości, mieliśmy więc do czynienia nie ze Świętem Niepodległości, ale z Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. W czasach Polskiej Republiki Ludowej nie zaprzestano jednak obchodzenia dnia 11 listopada. Opozycja organizowała wówczas manifestacje patriotyczne. W ich tłumieniu często uczestniczyły oddziały ZOMO, ich uczestnicy zaś musieli liczyć się z poważnymi reperkusjami, z zainteresowaniem ze strony Służby Bezpieczeństwa włącznie. Święto Niepodległości przypadające 11 listopada przywrócił Sejm PRL-u IX kadencji w roku 1989. Od tego czasu też jego formalna nazwa to Narodowe Święto Niepodległości.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Basen w ogrodzie

Sezon letni uznajemy za otwarty. Dziwny rok szkolny się skończył – zieci więc nie muszą...

Jak powinniśmy obchodzić nasze urodziny?

Dobrze jest być wdzięcznym za to, co mamy w życiu i co udało nam się osiągnąć. Ale...

Ubranka dla dzieci - zadbaj o szafę swojej...

​Wyposażenie szafy naszej pociechy to całkiem przyjemny obowiązek. W sklepach znajdziemy...