Polecamy

Co korzystnie wpływa na rozwój dziecka? Poznaj zalecenia ekspertów

Dlaczego warto kupić dziecku chodzik?

Zdrowie

Leczenie kanałowe Kraków

Leczenie kanałowe nie przywołuje na myśl pozytywnych emocji. Na szczęście taka wizja nie musi stać się rzeczywistością. Odpowiednio przeprowadzone przyniesie ulgę na wiele lat, a nam przyjdzie cieszyć się pięknym uśmiechem - i to bez bólu.

Leczenie kanałowe, czyli dlaczego to tak bardzo boli?

Ból zęba to jedna z najbardziej przykrych dolegliwości, która nie pozwala wykonywać nawet najprostszych czynności, jak jedzenie czy spanie, ponieważ nieraz nawet najmniejszy ruch wywołuje iskrę bólu w naszej szczęce. Problemy z zębami mogą mieć różne rodzaje, ale najczęściej są to zmiany próchnicze lub postępujące stany zapalne. Alternatywą oraz sposobem na pozbycie się bólu na długi czas są albo usunięcie, albo też próba leczenia zęba.

Leczenie kanałowe – sposób leczenia

Leczenie kanałowe (inaczej endodontyczne) opiera się na zlikwidowaniu z wnętrza zęba chorej i patologicznie zmienionej miazgi, która go wypełnia – to właśnie ona powoduje stan zapalny oraz jest odpowiedzialna za ból, ponieważ jest bardzo mocno ukrwiona. Następnym krokiem po usunięciu miazgi jest odkażenie komory i kanałów korzeniowych oraz wypełnienie przestrzeni trwałym materiałem leczniczym i stabilizującym. Leczenie kanałowe, zwane również endodoncją, można uznać więc za terapię, która niweluje zmiany powstałe we wnętrzu zęba, dzięki czemu następuje usunięcie źródła powodującego stan zapalny i infekcję, a jednocześnie pomaga zapobiegać jej nawrotowi.

Niestety, problem z zapaleniem miazgi w zębie jest bardzo powszechny, atakuje nagle i niespodziewanie. Objawia się dotkliwym bólem promieniującym na całą szczękę, a czasem także na węzły chłonne, oraz nadwrażliwością na ciepło i zimno, a w kolejnej fazie narastającym obrzękiem i opuchlizną. Nie jest to też stan, który raz wyleczony nie wraca, wręcz przeciwnie, często zdarzają się jego nawroty.

Leczenie kanałowe – nie takie straszne, jak go malują

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń oraz technik znieczulenia leczenie kanałowe przeprowadzane jest całkowicie bezboleśnie. Do uzyskania tego komfortowego stanu służą anestetyki, takie jak podtlenek azotu (zwany również pod nazwą gazu rozweselającego) lub też znieczulenie komputerowe. Istnieje również możliwość wykonania zabiegu leczenia kanałowego pod znieczuleniem ogólnym pod kontrolą anestezjologa.

W ciągu ostatnich lat zmieniły się również, i to bardzo, metody badania przed jakimkolwiek zabiegiem wszelkich anomalii anatomicznych i stomatologicznych, które mogą wywoływać stany zapalne zęba u pacjenta. Obecnie większość badań opiera się na zastosowaniu w tej kwestii mikroskopu, które pozwalają osiągnąć niemal perfekcję podczas zabiegu udrażniania i wypełniania kanalików korzeniowych w powłoce i wnętrzu zęba, co skutecznie skraca czas zabiegu oraz ewentualne niemiłe skutki dla pacjenta. Praca z mikroskopem to praca w powiększeniu, pozwalająca dostrzec najmniejsze oznaki ubytku, lub inne problemy oraz skutecznie i trwale je wyeliminować, by pacjent mógł jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.

Poza tym ta właśnie metoda daje największe szanse na wyleczenie zęba bez konieczności jego usuwania.

Jeśli ktoś planuje leczenie kanałowe w Krakowie, z pewnością znajdzie gabinet stomatologiczny, który w pełni profesjonalnie oraz bezboleśnie, przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, zajmie się jego dentystycznym problemem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...