Polecamy

Blog parentingowy jako źródło wiedzy?

Ferie w domu? Kilka pomysłów na dobrze spędzony czas

Ciąża

Który test ciążowy wybrać?

Najszybszym sposobem na sprawdzenie poczęcia są testy ciążowe, które można wykonać samej w domu, bez żadnego problemu. Dylemat pojawia się dopiero w sklepie, nie mogąc zdecydować, który z oferowanych wybrać, który jest najbardziej skuteczny. Czy można powiedzieć o którymś, że jest najlepszy?

Jak działają testy ciążowe?

Wiarygodność testu ciążowego najlepiej sprawdzić dwa tygodnie po stosunku, w którym uważa się, że poczęło się dziecko. Zasada działania takiego testu jest dość prosta, gdyż wykrywa on obecność HCG - hormonu obecnego tylko u kobiet ciężarnych, a wydala się go razem z moczem, stąd to właśnie mocz jest potrzebny. Do przeprowadzenia testu wystarczy zaledwie kilka kropel, najlepiej moczu porannego, gdyż jest on mocniejszy. Kilka minut później w okienku kontrolnym pojawi się jedna lub dwie kreski. Te dwie, a nawet druga bardzo blada, właśnie oznaczają ciążę.

Dokładność testów ciążowych

Ujemny wynik testu może pojawić się w teście wykonanym w pierwszych dniach lub w pierwszym tygodniu, ale to wcale nie oznacza, że nie jest się w ciąży. Po prostu stężenie hormonu HCG jest zbyt niskie i po paru tygodniach test już może wyjść dodatni. Warto pamiętać, że pozytywny wynik może oznaczać nieprawidłowości związane z gospodarką hormonalną, stąd zaleca się powtórzenie testu oraz wykonanie badań krwi, które potwierdzą ciążę, a także wizytę u lekarza ginekologa.

Jest kilka różnych typów testów dostępnych na rynku:

  • płytkowy
  • paskowy
  • cyfrowy
  • strumieniowy.

Jak one działają?

Test płytkowy. Płytkę stawia się na suchej i płaskiej powierzchni, a następnie kilka kropel pobranego do czystego naczynia moczu umieszcza się na wskazanym na płytce miejscu. Po paru minutach pojawia się wynik.

Test paskowy. W naczyniu z moczem zanurza się na około 4-5 minut pasek, który po tym czasie pokazuje wynik.

Oczekiwanie na dziecko

Test strumieniowy. Ten typ testu przypomina flamaster. Test, po uprzednim zdjęciu ochronnej nakładki, daje się pod strumień moczu, zatem nie wymagane są żadne inne naczynia czy kroplomierze. Następnie należy zabezpieczyć końcówkę znów nakładką i poczekanie około 5 minut, stawiając test na suchej, płaskiej powierzchni.

Test cyfrowy. Jego działanie przypomina test paskowy lub strumieniowy, różnica polega tylko na cyfrowym wskaźniku, który pokazuje czy jest gotowy do wykonania testu, a później informuje o wyniku pokazując + lub -.

Który test wybrać?

W zasadzie nie ma najlepszego, czy najbardziej wiarygodnego testu, wszystkie są tak samo skuteczne, bo zasada działania jest jedna i ta sama. Zwykle w tej sprawie kieruje się wygodą. Nie trzeba oczywiście próbować wszystkich na raz, można zdecydować się na jeden, a po pewnym czasie powtórzyć test. W razie jakichkolwiek wątpliwości, że test nie działa, mimo iż czuje się, że ciąża występuje, można dodatkowo wykonać badanie krwi z uwzględnieniem hormonu HCG.

Oczywiście zaleca się zapoznanie z ulotką, bez względu na to, który test się wybierze. Tam dokładnie jest opisane, co trzeba zrobić, wystarczy zatem kierować się za wskazówkami i zachować przy tym spokój. Nerwy i pośpiech nie są wskazane, a na pewno nie pomogą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Krew pępowinowa – pobieranie, przechowywanie i...

​ Krew pępowinowa jest bezcennym źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać...

Kiedy lekarz zaleca KTG w ciąży?

​ Kardiotokografia (KTG) jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych u kobiet...

Jaki jest zalecany trening w ciąży?

W czasie trwania ciąży w kobiecym ciele zachodzi bardzo dużo zmian. Są one związane z...