Polecamy

Najlepsze filmy sensacyjne na Netflixie

Kredki - pomaluj swój świat

Nowości

Alergia w zimie? Źródło problemu wisi w domowym powietrzu

Wiosna i lato są dziś tylko mglistym wspomnieniem, ale ty wciąż odczuwasz silne objawy alergii. Choć na zewnątrz zacząłeś oddychać swobodnie, w domu i w pracy coraz bardziej męczą cię katar, swędzenie i drapiące gardło. Radzimy, jak poradzić sobie z problemem alergii w sezonie grzewczym.

Sam już nie wiesz, co jest gorsze: świeże, wiosenne powietrze z wirującymi pyłami roślin, czy zimowa, rozgrzana kaloryferem atmosfera we własnym domu. Jeśli należysz do osób, które walczą z alergią przez cały rok, mamy dla ciebie kilka porad, które pomogą ci przetrwać najzimniejsze miesiące w roku.

Rozpoznaj objawy

W zimie problemem są nie tylko alergeny takie jak roztocza, bakterie, włókna tkanin czy sierść pupili, ale także jakość powietrza samego w sobie – ze względu na ciągłe dogrzewanie pomieszczeń jest ono przesuszone. W połączeniu z alergią wywołuje u nas katar lub zatkany nos, kaszel, popękane usta, kichanie, ból głowy i swędzenie skóry, oczu, nosa i gardła.

Walcz z alergenami

Twoja najgroźniejsza broń w walce z zimową alergią to odkurzacz. Im silniejsze są objawy, tym częściej musisz go używać. Rozdziel domowe obowiązki tak, by przynajmniej raz na kilka dni każdy z domowników zadbał o jakiś element: podłogi, półki, meble, zakamarki, sprzęty, dywany, kanapy, lub poduchy. – Jeśli w twoim domu mieszka również pies, kot lub inne zwierzę futerkowe, zadbaj o odpowiedni worek do swojego odkurzacza. Zamiast papierowych wkładów, używaj syntetycznych, które są znacznie bardziej szczelne – mówi Piotr Bieńkowski, ekspert WORWO, producenta worków do odkurzaczy. – W naszej ofercie mamy produkt stworzony z myślą o alergikach, worki Anti-Odour, które nie tylko doskonale izolują alergeny, ale też likwidują nieprzyjemne, zwierzęce zapachy.

Świeża pościel

By w pełni usunąć źródła alergii, pierz regularnie pościel w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni) i często ją zmieniaj. Gdy na dworze temperatura spadnie poniżej zera, przewietrz pościel, dywany i inne tekstylia. Chłodne, zimowe powietrze usunie zarazki gromadzące się w tkaninach.

Zadbaj o nawilżenie. Nie tylko powietrza

Przesuszone powietrze w mieszkaniu tworzy się przede wszystkim w wyniku ciągłego dogrzewania domu. Odpowiednia wilgotność domowej atmosfery powinna oscylować między 55 a 60%. Staraj się więc utrzymywać temperaturę na poziomie 21 stopni Celsjusza. Nawilżaj powietrze – nie musisz kupować w tym celu drogich urządzeń – wystarczy, że na ciepłym kaloryferze rozwiesisz mokry ręcznik. Regularnie wietrz mieszkanie, ale nie uchylaj okien na długie godziny. Po prostu otwórz wszystkie na oścież na kilka minut i szybko odśwież domowy klimat.

Nie zapomnij również o skórze. Ona, tak jak powietrze, potrzebuje zimą dodatkowego nawilżenia. Swędzenie jest bowiem właśnie objawem przesuszenia tkanki. Zrezygnuj jednak z kolorowych i  pachnących kremów, które często podrażniają wrażliwą skórę. Stosuj proste, najlepiej bezzapachowe emolienty. Będą twoim sprzymierzeńcem aż do wiosny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Gdy dziecko ma alergię na czworonożnego...

Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice, którzy są właścicielami psa bardzo często...

Dziecko w samochodzie - uwaga na skutki...

Ujemne temperatury i pozostawiony na parkingu samochód nie są najbardziej ulubionym przez...

Święta oczami dziecka

Za oknem biały puch, w domu zielone drzewko i niezliczona ilość kolorowych światełek. Przy...