Polecamy

Ferie w domu? Kilka pomysłów na dobrze spędzony czas

Dobry dentysta w Krakowie - jak szukać?

Porady

Codzienna pielęgnacja noworodka – jak dbać o jego delikatną skórę?

Skóra niemowlaków jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Właśnie dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. W codziennej pielęgnacji noworodka istotny jest zarówno dobór odpowiednich chusteczek nawilżanych, jak i pieluszek ekologicznych czy kosmetyków. O czym warto pamiętać, by właściwie pielęgnować skórę malca? Podpowiadamy!

Skóra noworodka – zupełnie inna niż skóra dorosłej osoby

Skóra osoby dorosłej jest na tyle rozwinięta, że jest w stanie skutecznie chronić organizm przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku maluchów jest zupełnie inaczej. Skóra noworodków jest cienka i wrażliwa. Tym samym substancje, które są bezpieczne dla dorosłych, mogą podrażniać noworodki i wywoływać u nich zmiany skórne. Właśnie dlatego, kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych nie mogą zawierać barwników, substancji zapachowych czy alkoholu. Podstawowym elementem w pielęgnacji skóry noworodków jest jej odpowiednie nawilżenie. Przy pomocy dobrze dobranych kosmetyków i pieluszek ekologicznych, można uniknąć odparzeń i wysuszenia skóry.

Nawilżane chusteczki – niezbędne do codziennej pielęgnacji noworodka

Jak dbać o pupę noworodka? To część ciała, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest narażona na odparzenia, dlatego przy każdorazowej zmianie pieluszki, należy ją dokładnie oczyścić. Do tego celu warto użyć ekologicznych, nawilżanych chusteczek. Najlepiej w tej roli sprawdzają się chusteczki z włókniny bambusowej, które są miękkie oraz nieperfumowane, dzięki czemu minimalizują ryzyko podrażnień wrażliwej skóry malucha. W jaki inny sposób można dbać o pupę noworodka? Po każdej kąpieli warto stosować krem na odparzenia, który pomoże uniknąć późniejszych podrażnień. Wskazane jest także, by pozwolić maluchowi na choćby 15-minutowe leżakowanie bez pieluszki. Takie działanie ma dobroczynny wpływ na skórę pupy malca i pozwala uniknąć odparzeń.

Pieluszki bambusowe – w trosce o skórę dziecka

Istotne znaczenie w codziennej pielęgnacji noworodka ma dobór odpowiednich pieluszek – w końcu maluchy noszą je niemal przez cały czas. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby wybierać produkty, które zminimalizują ryzyko pojawienia się podrażnień i odparzeń. Pieluszki bambusowe, których ofertę można znaleźć np. na https://bambiboo.eu/9-pieluszki, są wykonywane z chłonnych materiałów, które przepuszczają powietrze, dlatego sprawdzają się idealnie. Pieluszki bambusowe Bambiboo prawidłowo wiążą wilgoć i nie przylegają przy tym bezpośrednio do skóry, dzięki czemu, malec może uniknąć odparzeń. Przy tym są miękkie i delikatne, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku wrażliwej skóry niemowlaków.

Kosmetyki dla maluchów – co warto kupić?

W codziennej pielęgnacji noworodka nieocenione są odpowiednie kosmetyki. Przy wyborze konkretnych produktów należy zwrócić uwagę na to, by nie zawierały alkoholu, a także były pozbawione barwników i substancji perfumowanych. Co się przyda? Z pewnością:

  • krem na odparzenia, (nie tylko zmniejszy powstałe zaczerwienienia, ale też zapobiegnie powstawaniu nowych),
  • łagodny płyn do kąpieli, (najlepiej wybrać jeden z emolientów, który odpowiednio nawilży skórę),
  • organiczna oliwka do ciała, (jest przydatna szczególnie wtedy, gdy dziecko ma wyjątkowo suchą skórę)
  • krem z filtrem UV, (taki krem ochroni dziecko przed działaniem promieni słonecznych np. podczas spaceru)

Kąpiel malucha – jak powinna wyglądać?

Codzienna pielęgnacja noworodka obejmuje również kąpiel. Jak ją prawidłowo przygotować dla malucha? Najważniejsza jest temperatura wody – nie powinna przekraczać 37 stopni. Jeśli zaś chodzi o czas trwania kąpieli, najlepiej, żeby nie był dłuższy niż 10 minut. Warto również zaznaczyć, że noworodka nie trzeba kąpać codziennie, natomiast kąpiele powinny się odbywać o podobnej porze. Jakich kosmetyków używać? W tej roli najlepiej sprawdzają się emolienty, które odpowiednio natłuszczają skórę, jednocześnie tworząc na niej warstwę ochronną, która zmniejsza utratę wody przez naskórek. Po wyjęciu malucha z wanienki, należy delikatnie osuszyć jego skórę miękkim ręcznikiem, nie trąc jej, a jedynie przykładając ręcznik do ciała.

Skóra maluchów nie zawsze jest idealnie gładka. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia może być podatna na zaczerwienienia czy różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry noworodka, co pozwoli utrzymać jego skórę w dobrej kondycji i poprawić jego komfort życia.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak czyścić uszy dziecka?

​Woskowina gromadząca się w uchu jest przydatna, jednak jej nadmiar należy usuwać. Wydzielina...

Bezpieczny wózek dla dziecka, czyli jaki?

​Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było bezpieczne. Dlatego jeszcze przed narodzinami, dba...

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na...

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić...