Polecamy

Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Rola śniadania w diecie dzieci - opinie ekspertów

Zdrowie

Soczewki toryczne jednodniowe a miesięczne - które wybrać?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, przeznaczony do korekcji różnych wad wzroku. Są one komfortowym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrezygnować z noszenia okularów bądź stosować je tylko okazjonalnie, np. do uprawiania sportu. Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia. Rozróżnia się soczewki miesięczne oraz jednodniowe.

Soczewki toryczne - jakie wady wzroku korygują?

Soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone są do korekcji astygmatyzmu. Wada wzroku wynika z nieprawidłowego kształtu rogówki, która zamiast być idealnie okrągła, przybiera spłaszczony kształt, przypominający piłkę do rugby. W efekcie tego światło dostające się do wnętrza oka nie ogniskuje się prawidłowo w jednym punkcie, a tworzy linię, co powoduje nieostre widzenie obiektów zarówno z daleka, jak i z bliska. Soczewki toryczne posiadają odpowiednią strefę optyczną, która wpływa na załamywanie się światła na rogówce, przez co skutecznie korygują wadę i zapewniają ostre widzenie, bez konieczności dodatkowego noszenia tradycyjnych okularów.

Soczewki kontaktowe jednodniowe

Soczewki jednodniowe to wyrób medyczny przeznaczony do jednorazowego użytku. Codzienna wymiana szkieł kontaktowych na nowe zmniejsza ryzyko infekcji, które pojawia się w wyniku przedostania się na ich materiale szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza oczu. Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia specjalnym płynem, ani przechowywania w pojemniku. Każdego dnia wystarczy założyć nową parę ze sterylnie zamkniętego opakowania, a poprzednią wyrzucić do kosza. Jednorazowe soczewki toryczne są dobrym rozwiązaniem w podróży bądź do noszenia okazjonalnego, np. na przemian z tradycyjnymi okularami korekcyjnymi.

Soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewki toryczne miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Decydując się na szkła kontaktowe o przedłużonym trybie noszenia, należy pamiętać o tym, że wymagają one codziennego mycia, specjalnie do tego przeznaczonym, płynem oraz przechowywania w pojemniku. Soczewki miesięczne to idealna metoda korekcji dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia okularów. Szkła kontaktowe mogą komfortowo nosić sportowcy. Soczewki, w przeciwieństwie do okularów, nie parują, nie brudzą się oraz nie ma ryzyka, że pękną i uszkodzą oczy.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Niezależnie, czy planuje się nosić soczewki miesięczne, czy jednodniowe, ich dobór powinien odbywać się w salonie okulistycznym. Na podstawie badania wzroku, specjalista oceni stopień natężenia wady oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Szkła kontaktowe toryczne przeznaczone są tylko do leczenia astygmatyzmu i nie można stosować ich na inne wady wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy prezbiopia.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz

5 najczęstszych przyczyn uczulenia u niemowląt...

​ Organizm niemowląt nie jest jeszcze w pełni odporny i dlatego bardzo łatwo ulega...

Dobry psycholog w mieście Warszawa – jak go...

​ Psycholog jest osobą, do której warto się zwrócić o wsparcie w wielu momentach życia...

Dieta dla prymusa – witaminy i minerały...

​ Nawet zdolne dziecko może mieć problemy z nauką – często wynikają one z...