Polecamy

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

Leczenie kanałowe Kraków

Porady

Jak czyścić uszy dziecka?

​Woskowina gromadząca się w uchu jest przydatna, jednak jej nadmiar należy usuwać. Wydzielina ta chroni przewód słuchowy przed uszkodzeniami i urazami, zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii, wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego nie należy pozbywać się jej całkowicie, a jedynie wystrzegać się nadmiaru. Jej niedobór może doprowadzić do wysuszania i łuszczenia się skóry, a to pierwszy krok do infekcji małego uszka. Gdy będziemy nagminnie i nieumiejętnie czyścić ucho naszego dziecka, może to przynieść odwrotny skutek. Nadmierne usuwanie woskowiny pobudza ją do produkcji w coraz większej ilości, co może skutkować wytworzeniem się tzw. korka i zatkaniem dziecięcego ucha.

Higiena uszu niemowlaka

W czyszczeniu uszu małego dziecka najważniejsze jest, aby nie usunąć całkowicie zalegającej w nich woskowiny. Pamiętajmy, że pełni ona funkcję ochronną.

Na co dzień chrońmy uszka dziecka przed zamoczeniem. Zalegająca w nich woda może doprowadzić do namnażania się bakterii. Bakterie lubią ciepłe i wilgotne środowisko, doskonale się w nim rozmnażają, co może skutkować zapaleniem ucha. Dlatego tak ważne jest, aby po każdej kąpieli dokładnie osuszyć uszy oraz miejsca za nimi.

Jak zatem czyścić uszy? Wacikiem namoczonym wodą dokładnie przecierajmy małżowinę uszną oraz skórę za uszami. Tam często zbierają się resztki ściekającego podczas karmienia mleka. Do czyszczenia (usuwania zalegającej woskowiny) stosujmy specjalne preparaty do tego przeznaczone. Wybierajmy takie produkty, które w swoim składzie mają tylko naturalne olejki. Dzięki temu uszko dziecka będzie skutecznie i bezpiecznie oczyszczone. Higiena uszu może być łatwa i bezpieczna. Nigdy nie używajmy patyczków higienicznych! Patyczek przy kręcącym się maluszku może wyrządzić więcej szkody niż pożytku – woskowina, zamiast opuścić kanał słuchowy, zostaje wepchnięta jeszcze głębiej, a małe uszko może zostać uszkodzone. Preparaty do czyszczenia uszu są bezpieczne do stosowania już dla dzieci od 3 miesiąca życia, ich końcówka jest doskonale dopasowana do kanału słuchowego.

Higiena uszu starszego dziecka

Zasada jest bardzo podobna. Przede wszystkim nie używamy patyczków higienicznych! Stosujemy jedynie naturalny, bezpieczny spray do usuwania woskowiny. Na jego naturalny, a zarazem bezpieczny i skuteczny skład składają się: olejek mineralny, olejek miętowy oraz fitoskwalan. Małżowinę i samo ujście przewodu słuchowego można oczyszczać wacikiem. Pamiętajmy, że po kąpieli czy wizycie na basenie uszy należy dokładnie i starannie osuszyć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kiedy kupić plecak na nowy rok szkolny?

Przygotowywanie dziecka do szkoły jest dla rodziców zawsze ekscytującym, ale jednocześnie...

Bezpieczny wózek dla dziecka, czyli jaki?

​Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było bezpieczne. Dlatego jeszcze przed narodzinami, dba...

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na...

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić...