Polecamy

Sprawdzone atrakcje dla dzieci w Warszawie – co zobaczyć?

Kiedy brzuszek maluszka jest jeszcze niedojrzały…

Zdrowie

Cukrzyca ciążowa – co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca ciążowa oznacza tolerancję węglowodanów, która jest zaburzona. Po raz pierwszy została rozpoznana czy też rozwinęła się w ciąży. Przyszłe mamy faktem tym są mocno zaniepokojone. Co zrobić, aby takich zagrożeń uniknąć?

Cukrzyca w ciąży – podstawowe informacje

Cukrzyca ciężarnych jest cukrzycą, która jest po raz pierwszy zdiagnozowana w czasie ciąży u kobiet. W konsekwencji niesie za sobą upośledzenie tolerancji glukozy czy też wchodzi do wzrostu stężenia w naszej krwi cukry. Problem ten jest wykrywalny między dwudziestym czwartym, a dwudziestym ósmych tygodniem ciąży. Gdy glikemia normę przekroczy wcześnie, to jest mocne podejrzenie, że na cukrzycę typu 2 chorowało się już przed ciążą. Przyszłe mamy na cukrzycę ciążową są narażone jeśli:

  • na cukrzycę chorują bliscy typu 2
  • problem podobny wystąpił w ciążach poprzednich
  • mają więcej niżeli trzydzieści pięć lat
  • urodziły dzieci z masą poniżej czterech kilogramów oraz z rozwojową wadą
  • cierpiały przed ciążą na nadwagę, nadciśnienie czy też otyłość

Dieta przy cukrzycy ciążowej – jak komponować posiłki?

Dobrze zbilansowane posiłki, są niezbędnie do rozwoju prawidłowego maleństwa. Należy się skonsultować z dietetykiem, aby dobrał i ułożyć odpowiednią indywidualną dietę. Plan żywieniowy musi zawierać potrzeby maluszka oraz także kobiety. A o czym przyszłe mamy z cukrzycą powinny pamiętać?

Przede wszystkim to, że trzydzieści procent racji dziennej żywieniowej to muszą być biała. Od czterdzieści do czterdzieści pięć to węglowodany, a tłuszcze między dwadzieścia, a trzydzieści procent. Na pewno powinno się jeść trzy posiłki główne jak i także najlepiej trzy posiłki dodatkowe. Nie można o tych zasadach zapominać.

Dieta ciążowa

Cukrzyca ciążowa – dodatkowe zalecenia

Sięgać należy po surowe warzywa. Można je doprawić chudym jogurtem.

Nie można zapominać o aktywności fizycznej. Ruch pomoże uregulować we krwi stężenie glukozy. Można chodzić na basen, na spacery czy też uprawiać nordic walking.

Należy pamiętać o lekarskich kontrolach. Konieczna jest czasem insulinoterapia. Podaje się najczęściej przyszłym mamom dawki ludzkich insulin oraz działających krótki insulin analogów. Leczenie odpowiednie cukrzycy w ciąży jest szansą na zdrowie maluszka i mamy. Czas do porodu naprawdę mija bardzo szybko. Sama w sobie cukrzyca nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Gdy lekarz jednak rozpozna makrosomię, to można się zdecydować na taki sposób rozwiązanie ciąży. Nie należy zapominać o zabraniu do szpitala drobiazgów. Na pewno przydadzą się śpioszki, pieluszki jednorazowe czy też kaftaniki bawełniane.

Ciążowa cukrzyca jest znakiem, że należy o siebie tyle dbać. Z biegiem czasu cukrzyca typu 2 może się rozwijać, która będzie z ciążą już niezwiązana. Prawidłowa dieta i zdrowy tryb życia mogą zdecydowanie ryzyko to obniżyć. Jak widać jest to mocno problematyczne, ale z każdej sytuacji jest wyjście. Zadbanie o siebie pozwoli kobietom prawidło przejść przez okres ciąży i spokojny poród, który wcale cięciem cesarskim być nie musi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Leczenie kanałowe Kraków

Leczenie kanałowe nie przywołuje na myśl pozytywnych emocji. Na szczęście taka wizja nie...

Czy kołdra obciążeniowa leczy ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej przez bardzo wielu rodziców uznawany jest...

Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

​ Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza...