Polecamy

Jak kupować dobre deserki owocowe dla niemowląt?

Najlepsze filmy sensacyjne na Netflixie

Porady

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na rozwój niemowlaka? Podpowiadamy, co wybrać

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić się z otoczeniem i stymuluje ciekawość, a przy tym uczy. Sprawdź inne powody, dlaczego to świetne akcesorium dla dziecka i dowiedz się, czym kierować się przy jej doborze.

Dobór zabawek dla niemowlaka to często twardy orzech do zgryzienia. Rodzice zastanawiają się, jak zagwarantować dziecku zabawę, a jednocześnie stymulować jego rozwój. To oczywiście da się połączyć, choć wymaga odpowiednich akcesoriów. Nauka poprzez zabawę to zresztą najlepszy sposób na przyswajanie nowych kompetencji przez dziecko. Dlatego większość zabawek dla niemowlaków projektuje się tak, aby to ułatwić.

Zabawki sensoryczne – co je wyróżnia?

Szczególnym rodzajem niemowlęcych akcesoriów są zabawki sensoryczne, czyli takie, które stymulują wiele zmysłów jednocześnie, co ułatwia naukę i pomaga niemowlakowi przyswoić nowe informacje. Sensoryczne akcesoria oddziałują na wzrok dziecka poprzez wyraziste kolory i wzory. Ponadto, stymulują również słuch i dotyk, emitując dźwięki, które maluch chętnie naśladuje, a także i zaskakują zróżnicowanymi fakturami.

Mata sensoryczna dla niemowląt

Do najbardziej kompleksowych zabawek tego typu należą maty edukacyjne, które stanowią dla malucha prawdziwy plac zabaw w domowym zaciszu. Często określa się je również mianem aktywizujących, co oddaje istotę ich projektu. Mogą przybierać różne kształty – od podstawowych kocyków po namioty i domki.

Co powinna uwzględniać mata sensoryczna? Choć jej budowa zależy od modelu, są pewne elementy, które często są powielane:

  • Zabawki sensoryczne przyczepiane na stelaż – możesz podwiesić je u góry. Maluch z pewnością będzie chętnie się im przyglądał, ściskał i nasłuchiwał dochodzących z nich dźwięków;
  • Stoliczek do zabaw – często bywa częścią bardziej rozbudowanych modeli mat;
  • Tunel do raczkowania – w sam raz na oswajanie się z przemieszczaniem się samodzielnie!
  • Gryzaki – gdy maluszek ząbkuje, sprawdzą się idealnie;
  • Grzechotki – stymulują słuch dziecka.

W zestawie mogą znajdować się również inne elementy.

Jaką matę edukacyjną kupić dla dziecka?

Przede wszystkim rozważ możliwości przestrzenne swojego domu. Duże rozkładane maty domki czy namioty zajmują dość dużo miejsca w porównaniu z tymi kocykowymi. Jeśli szukasz różnorodności, mata edukacyjna Fisher Price może okazać się najlepszym wyborem. Ceniony producent zabawek dziecięcych ma w swojej ofercie szeroki przekrój mat 2w1, 3w1 i 4w1, w zależności od tego, ile funkcji spełniają. Dla przykładu jeden z produktów można przerobić na domek dzięki złączeniu boków i użyciu pałąków w zestawie.

Mata dla niemowlaka – jaki materiał wybrać?

Wybierając maty, miej na uwadze również materiał, z jakiego została wykonana. Jej wierzch powinien być miękki i niedrażniący a spód – gruby i izolujący, dzięki czemu chłód podłogi nie dociera do malucha. Najlepiej szukać materiałów naturalnych. Jeśli jednak wybór ogranicza się do sztucznych tkanin, bez obaw – po prostu zweryfikuj produkt pod kątem certyfikatów. Szukaj akcesoriów opatrzonych Certyfikatem Instytutu Matki i Dziecka czy Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Mata edukacyjna dla niemowlaka to wspaniałe akcesorium, które twoje dziecko z pewnością pokocha od razu! Zwracając uwagę na powyższe aspekty, z pewnością dokonasz trafionego wyboru.

 Źródło zdjęcia: materiały Partnera

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Wózek duo combi – co warto wiedzieć?

Gdy w rodzinie mają pojawić się bliźniaki, rodziców czeka nieco więcej pracy i wydatków...

Foteliki dla niemowlaka – co należy wiedzieć?

Gdy rodzi się dziecko, chcemy zagwarantować mu wszystko, czego będzie potrzebowało do...

Nosidełko ergonomiczne dla noworodka – od...

Nosidełko to duże udogodnienie dla rodziców. Dzięki niemu możesz mieć swojego malucha zawsze...