Polecamy

Jak kupować dobre deserki owocowe dla niemowląt?

Ergonomiczne wnętrze. Jak urządzić niewielką kuchnię?

Ciąża

Krew pępowinowa – pobieranie, przechowywanie i zastosowanie

Krew pępowinowa jest bezcennym źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać wykorzystane w leczeniu wielu ciężkich chorób. Jej pobranie odbywa się podczas porodu. Jest to prosty, nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg.

Jak wygląda pobranie krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się w trakcie porodu naturalnego lub cięcia cesarskiego. W pierwszym przypadku zabieg przeprowadza się tuż po odpępnieniu dziecka, w drugim po wydobyciu łożyska. Najczęściej wykonuje go położna lub inna wykwalifikowana osoba z personelu medycznego. Pobranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne dla dziecka oraz jego matki. Na całym świecie nie odnotowano żadnych powikłań i komplikacji.

Pobranie krwi pępowinowej polega na wprowadzeniu igły w naczynia pępowinowe, które znajdują się w odciętej części sznura pępowiny. Krew, która w nich pozostała, spływa swobodnie do specjalnego pojemnika wydanego przez bank komórek macierzystych. Następnie jest zabezpieczana i dokładnie opisywana. Jednorazowo pobiera się około 75 ml krwi.

Gdzie przechowuje się krew pępowinową?

Krew pępowinowa ze szpitala transportowana jest w ciągu 24 godzin do wybranego banku komórek macierzystych. Tam poddawana jest szczegółowym badaniom w celu wykluczenia obecności bakterii i grzybów. Dodatkowo sprawdza się krew matki dziecka pod kątem występowania w niej antygenów wskazujących na zakażenie kiłą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, HIV i cytomegalią.

Następnie do krwi pępowinowej dodawane są środki krioochronne. Tak przygotowany materiał umieszcza się w worku mrożeniowym, który wkłada się do specjalnej kasety zanurzonej w parach ciekłego azotu. Panuje tam temperatura sięgająca nawet –196℃. W takich warunkach krew pępowinowa może być przechowywana przez kilkanaście lat. Dzięki substancjom ochronnym nie traci swoich właściwości i nie ulega uszkodzeniu.

Zastosowanie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa może zostać wykorzystana do leczenia dziecka, przy porodzie którego została pobrana lub członków jego najbliższej rodziny. Choroby, w których można zastosować terapię komórkami macierzystymi, to:

  • ostre i przewlekłe białaczki,
  • chłoniaki,
  • ziarnica złośliwa,
  • niedokrwistość,
  • szpiczak,
  • niektóre nowotwory złośliwe,
  • niektóre choroby genetyczne,
  • zespoły mieloproliferacyjne.

Istnieją także publiczne banki komórek macierzystych, w których magazynowana jest krew pępowinowa oddana charytatywnie. Mogą z nich korzystać osoby niespokrewnione, jeżeli zachodzi zgodność antygenowa.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kiedy lekarz zaleca KTG w ciąży?

​ Kardiotokografia (KTG) jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych u kobiet...

Jaki jest zalecany trening w ciąży?

W czasie trwania ciąży w kobiecym ciele zachodzi bardzo dużo zmian. Są one związane z...

Jaką bieliznę nosić w ciąży?

Ciąża określana jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiety, ale zależy to od...