Polecamy

Jak przygotować dziecko do zostawiania pod opieką niani?

Liczy się wnętrze, ale opakowanie też jest ważne - kilka...

Rozwój

Raczkowanie - jak zachęcić do tego dziecko?

Przed raczkowaniem dziecko powinno wpierw nauczyć się siedzieć bez podparcia. Niektóre dzieci przed raczkowaniem, czołgają się, a inne z siedzenia od razu wstają. Nie ma reguły czy i kiedy dziecko będzie raczkować. Można go jednak do tego zachęcić. Jak?

Sposób przemieszczania się dziecka nie zawsze sprawi, że dotrze ono do upragnionego celu, a przecież jest ono ciekawe świata. Chce wiedzieć co to jest, gdzie jest, dlaczego, jak smakuje i czy można się tym bawić. Pragnie sprawdzać, smakować, dotykać nowych rzeczy. To dlatego raczkują. Mogą w ten sposób szybciej dostać się tam gdzie chcą.

Raczkowanie - ćwiczenia dla mózgu i ciała

W celu siedzenia bez podparcia trzeba mieć silne mięśnie pleców, nóg, ramion i dobre poczucie równowagi. Dalej dziecko kładzie kolana i dłonie na podłodze, do czego też potrzebuje równowagi, aby się nie przewrócić. Minie niestety trochę czasu zanim mu się to uda. Trzeba pamiętać, że dzieci nie są takie same. Niektóre ostrożnie podchodzą do tematu, byleby się nie zranić, inne po prostu idą naprzód nawet jeśli miałaby stać się im krzywda, Niestety są też takie, które po pierwszym niepowodzeniu rezygnują na długi czas. Ważne, aby nie zniechęcić dziecka, a wspierać go i cieszyć się jego najmniejszym sukcesem.

Dziecko od pozycji na czworakach, przechodzi do pozycji siedzącej, na który także potrzeba wiele energii i mocnych mięśni. Nie jest to tak samo proste dla malucha jak i dla nas samych. Do wszystkie dojdzie w swoim czasie. Mózg poprzez koordynację mięśnie - ruch ciała, świetnie ćwiczy. Obie półkule mózgowe muszą współpracować ze sobą by dziecko ruszało naprzemiennie prawą i lewą ręką jak i nogą.

Zachęcenie do raczkowania

Nie wolno dziecka zmuszać do raczkowania, można je zaś zachęcać. Odbywa się to poprzez kładzenie ciekawych zabawek w oddalonym od niego miejscu. Jednakże, które są na tyle ciekawe, żeby maluch się nimi zainteresował?

Raczkowanie dziecka

Poniżej kilka pomysłów

  • Hula Kula - turlająca, grająca i świecąca się kula
  • Dla miłośników zwierząt - uciekający piesek lub uciekająca biedronka
  • Tiny Love skoczek - po naciśnięciu, tytułowy skoczek zmienia swoje położenie
  • Dmuchany walec edukacyjny - jest lekki, kolorowy, a niekiedy w środku posiada grzechoczące piłeczki. Da się go turlać i ćwiczy mięśnie brzucha
  • Piłki - w zasadzie każda jest dobra w celu zachęcenia dziecka do raczkowania

Przestrzeń

Widząc, że maluch potrafi już stabilnie siedzieć i chce zacząć raczkować, warto stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do tego. Wszelkie ciężkie przedmioty z niskich stolików i półek muszą znaleźć sobie inne miejsce. Dziecko może je ściągnąć i zrobić sobie krzywdę. W następnej kolejności zabezpiecza się kable a podłogę/dywan odkurza. Dłonie dziecka nie powinny natrafić na żaden mały przedmiot ponieważ mogłoby się to skończyć zadławieniem lub skaleczeniem. Zaleca się też użycie zaślepek na kontakty oraz blokad drzwi i szuflad. Raczkowanie jest czynnością, której dziecko uczy się coraz szybciej. Czasem wystarczy chwila nieuwagi a dziecko przemieści się do innego pomieszczenia.

Warto zapewnić raczkującemu maluchowi wygodne ubrania, które nie skrępuje jego ruchów. Dobre w takiej sytuacji są dresowe spodenki, które są ponadto wzmocnione na kolanach. Do tego body z obojętnie długim czy krótkim rękawem i antypoślizgowe skarpetki i cały komplet zapewniony.

Raczkujące dziecko - o czym pamiętać?

Chodzące na czworakach dziecko jest ciekawe świata. Rodzice mają zapewnić mu w tym doświadczeniu bezpieczeństwo. Pozbądźmy się więc wszystkich zagrażających mu czynników, zadbajmy o wygodne ubranie, a do tego zachęcajmy go do raczkowania. Warto jednak zbytnio nie przeszkadzać bo dziecko nie będzie wiedziało co zrobić.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Zajęcia z malarstwa dla dzieci - jakie...

​Malarstwo dla dzieci może być świetną zabawą, a w dodatku dziecko może wynieść z takich...

Poczucie bezpieczeństwa u dzieci

Narodziny dziecka to moment, w którym zmienia się codzienność raz, na zawsze. Zarówno dla...

Jak sprawić, by mały uczeń pokochał plastykę?

Współczesne maluchy zaskakują swoimi umiejętnościami zarówno rodziców, jak i dziadków...