Polecamy

Pierwsze obuwie dla noworodka i dziecka

Przedszkole anglojęzyczne we Wrocławiu – efektywny rozwój...

Porady

Trend na żłobek – Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?

Trend na żłobek – Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?


Kiedy można oddać dziecko do żłobka? To pytanie spędza niejednemu młodemu rodzicowi sen z powiek. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką na urlopie macierzyńskim, zapewne wiesz już, jak ciężko jest każdego dnia wymyślać swemu dziecku nowe zabawy, poświęcać nieustannie uwagę i uważać, żeby nie popaść w rutynę, starać się nieustannie nauczyć go nowych rzeczy.

Ale niestety odbija się to na zdrowiu psychicznym matki – depresja, popadnięcie w rutynę, chroniczne zmęczenie oraz brak poczucia samorealizacji po roku opieki nad dzieckiem potrafią dać o sobie znać. Dlatego też tak ważne jest, żeby zadbać nie tylko o swoje dziecko, ale również o siebie – jednak z maluchem pod stałą opieką może być to trudne. Dlatego też warto zastanowić się, czy warto oddawać dziecko do żłobka i zająć się samorealizacją w pracy zawodowej lub poszerzać własne zainteresowania.

Zalety żłobków – Dla dziecka i dla rodzica

Niewątpliwą zaletą żłobka jest to, że jest on znacznie tańszy, niż zatrudnienie opiekunki, co pozwala zaoszczędzić niezbędne finanse. Jednak nie warto za bardzo oszczędzać – lepiej zapisać dziecko do prywatnego żłobka ( https://adconnect.pl/dzieci ), gdzie przypada znacznie mniej dzieci na jedną opiekunkę, niż w przypadku publicznego, przez co masz pewność, że Twoje dziecko będzie pod dobrą opieką. W żłobkach każdego dnia układany jest jadłospis dzieciom w określonym wieku, który zaspokaja ich potrzeby żywieniowe.

Na dodatek masz pewność, że w przeciwieństwie do niań, w żłobkach pracują wykwalifikowane nauczycielki, które nie tylko wiedzą, jak przekazywać niezbędną wiedzę na poszczególnych etapach rozwoju dziecka i uczyć ich nowych umiejętności, ale też potrafią przeprowadzić pierwszą pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. W żłobku znajduje się również duża ilość zabawek dobranych odpowiednio do wieku i etapu rozwoju dzieci – nie zostaną na pewno pominięte książki z obrazkami, klocki oraz zabawki interaktywne. Żłobek jest również dobrze zorganizowaną instytucją – masz pewność, że nawet jeśli jedna z opiekunek zachoruje, szybko znajdzie się za nią zastępstwo i nie będziesz musiała nagle zostać z dzieckiem sama w domu.

Będąc w żłobku dziecko obserwuje uważnie inne dzieci – zarówno te starsze, jak i młodsze. Staje się częścią grupy rówieśniczej, co wpływa pozytywnie na jego dalszy rozwój społeczny w przyszłości. Kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, znacznie łatwiej będzie mu zintegrować się z grupą. Ponadto obserwując inne dzieci, maluchy mają możliwości nabycia nowych umiejętności, uczenia się i poznawania świata dzięki trochę starszym rówieśnikom. U dzieci znajdujących się w żłobkach wykształca się szybciej odpowiedzialność, ciekawość świata i otwartość na nowe doświadczenia.

Zobacz również: https://adconnect.pl/dzieci

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na...

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić...

Portal parentingowy – czym jest i czy warto po...

Internet daje bardzo szerokie możliwości dostępu do informacji. Aby uzyskać cenną dawkę...

Pamiętnik niemowlaka jako idealny prezent

​Ciąża i pierwsze miesiące życia dziecka to zwykle trudny czas dla młodych rodziców, jednak...