Polecamy

Alergia w zimie? Źródło problemu wisi w domowym powietrzu

5 sprawdzonych sposobów na ferie z maluchem

Porady

Trend na żłobek – Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?

Trend na żłobek – Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?


Kiedy można oddać dziecko do żłobka? To pytanie spędza niejednemu młodemu rodzicowi sen z powiek. Jeśli jesteś świeżo upieczoną matką na urlopie macierzyńskim, zapewne wiesz już, jak ciężko jest każdego dnia wymyślać swemu dziecku nowe zabawy, poświęcać nieustannie uwagę i uważać, żeby nie popaść w rutynę, starać się nieustannie nauczyć go nowych rzeczy.

Ale niestety odbija się to na zdrowiu psychicznym matki – depresja, popadnięcie w rutynę, chroniczne zmęczenie oraz brak poczucia samorealizacji po roku opieki nad dzieckiem potrafią dać o sobie znać. Dlatego też tak ważne jest, żeby zadbać nie tylko o swoje dziecko, ale również o siebie – jednak z maluchem pod stałą opieką może być to trudne. Dlatego też warto zastanowić się, czy warto oddawać dziecko do żłobka i zająć się samorealizacją w pracy zawodowej lub poszerzać własne zainteresowania.

Zalety żłobków – Dla dziecka i dla rodzica

Niewątpliwą zaletą żłobka jest to, że jest on znacznie tańszy, niż zatrudnienie opiekunki, co pozwala zaoszczędzić niezbędne finanse. Jednak nie warto za bardzo oszczędzać – lepiej zapisać dziecko do prywatnego żłobka ( https://adconnect.pl/dzieci ), gdzie przypada znacznie mniej dzieci na jedną opiekunkę, niż w przypadku publicznego, przez co masz pewność, że Twoje dziecko będzie pod dobrą opieką. W żłobkach każdego dnia układany jest jadłospis dzieciom w określonym wieku, który zaspokaja ich potrzeby żywieniowe.

Na dodatek masz pewność, że w przeciwieństwie do niań, w żłobkach pracują wykwalifikowane nauczycielki, które nie tylko wiedzą, jak przekazywać niezbędną wiedzę na poszczególnych etapach rozwoju dziecka i uczyć ich nowych umiejętności, ale też potrafią przeprowadzić pierwszą pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. W żłobku znajduje się również duża ilość zabawek dobranych odpowiednio do wieku i etapu rozwoju dzieci – nie zostaną na pewno pominięte książki z obrazkami, klocki oraz zabawki interaktywne. Żłobek jest również dobrze zorganizowaną instytucją – masz pewność, że nawet jeśli jedna z opiekunek zachoruje, szybko znajdzie się za nią zastępstwo i nie będziesz musiała nagle zostać z dzieckiem sama w domu.

Będąc w żłobku dziecko obserwuje uważnie inne dzieci – zarówno te starsze, jak i młodsze. Staje się częścią grupy rówieśniczej, co wpływa pozytywnie na jego dalszy rozwój społeczny w przyszłości. Kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, znacznie łatwiej będzie mu zintegrować się z grupą. Ponadto obserwując inne dzieci, maluchy mają możliwości nabycia nowych umiejętności, uczenia się i poznawania świata dzięki trochę starszym rówieśnikom. U dzieci znajdujących się w żłobkach wykształca się szybciej odpowiedzialność, ciekawość świata i otwartość na nowe doświadczenia.

Zobacz również: https://adconnect.pl/dzieci

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak czyścić uszy dziecka?

​Woskowina gromadząca się w uchu jest przydatna, jednak jej nadmiar należy usuwać. Wydzielina...

Bezpieczny wózek dla dziecka, czyli jaki?

​Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było bezpieczne. Dlatego jeszcze przed narodzinami, dba...

Jak mata edukacyjna (sensoryczna) wpływa na...

Gdy maluch przychodzi na świat, wszystko jest dla niego nowe. Mata edukacyjna pozwala mu oswoić...