Polecamy

Urocze meble dla niemowląt – najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Pierwsze obuwie dla noworodka i dziecka

Zdrowie

Dobry psycholog w mieście Warszawa – jak go znaleźć?

Psycholog jest osobą, do której warto się zwrócić o wsparcie w wielu momentach życia – doświadczana trudność nie musi być obiektywnie bardzo duża, warto skorzystać z jego usług zawsze, kiedy czujemy, że przydałaby nam się pomoc.

Wpisując w wyszukiwarkę “psycholog Warszawa”, z pewnością natrafimy na mnóstwo ludzi oferujących swoją pomoc. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać osobę kompetentną i taką, która będzie w stanie udzielić nam pomocy.

Dobry psycholog – podstawowe zasady, jak go szukać

W poszukiwaniu dobrego psychologa można kierować się wieloma przesłankami. Jedną z nich jest poziom wykształcenia. W przypadku psychologa często jednak ważniejszy jest nie poziom akademicki (profesor wykładający na uczelni nie musi być dobrym terapeutą) ani nawet ilość odbytych kursów. Warto przyjrzeć się rozwojowi zawodowemu psychologa i temu czy nurt, w którym pracuje jest zbieżny z poglądami pacjenta. Jednak przede wszystkim istotne jest, żeby była to osoba, która jest stałym procesie rozwojowym, odbywa superwizje i podnosi swoje kompetencje.

Po drugie, wybierając psychologa, dobrze jest wziąć pod uwagę w jakiej dziedzinie się on specjalizuje. Jeżeli borykamy się z depresją, to warto wybrać się do takiej osoby, która ma doświadczenie w pomocy z tym problemem, a nie kierować do się kogoś, kto zajmuje się głównie leczeniem fobii, ale nie depresją. Większość gabinetów psychologicznych wyszczególnia na swoich stronach, w jakiego rodzaju trudnościach najczęściej udzielają pomocy.

Według badań okazuje się jednak, że skuteczność terapii w mały stopniu jest uwarunkowana przez oficjalnie potwierdzone kompetencje oraz nurt w jakim pracuje psycholog. Najważniejsze jest wykształcenie dobrej relacji terapeutycznej między klientem a psychologiem, a także specyficzne cechy terapeuty – wysoki poziom empatii, otwartość, ciekawość i neutralność. Trudno zweryfikować, czy dana osoba posiada te kluczowe cechy na podstawie jej strony internetowej, dlatego warto sięgnąć również po opinie innych klientów. Najczęściej oceny i opinie na temat psychologa można znaleźć w Internecie.

Warszawa – psycholog poszukiwany

Jeśli psycholog jest poszukiwany w takim miejscu jak Warszawa, to warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie. W takim dużym i zakorkowanym mieście, dobrze jest wybrać gabinet zlokalizowany blisko miejsca pracy lub domu czy też na trasie pomiędzy nimi, żeby nie poświęcać dodatkowo zbyt wiele czasu na dojazdy. W przypadku jednorazowych konsultacji nie ma to większego znaczenia, jednak jeżeli planuje się wiele spotkań, takie dojazdy mogą się okazać męczące i stać źródłem dodatkowego stresu.

Z drugiej strony w Warszawie łatwo znaleźć psychologa o dowolnych cechach. Dla wielu osób nurt terapeutyczny, w którym będzie on pracował, płeć terapeuty albo jego wyznanie, a nawet wygląd gabinetu mają bardzo duże znaczenie. Takie osoby o wiele łatwiej w stolicy niż gdzie indziej znajdą psychologa, który zaspokoi ich wszystkie potrzeby.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Leczenie kanałowe Kraków

Leczenie kanałowe nie przywołuje na myśl pozytywnych emocji. Na szczęście taka wizja nie...

Czy kołdra obciążeniowa leczy ADHD?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej przez bardzo wielu rodziców uznawany jest...

Egzema u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

​ Egzema u dzieci, nazywana również alergicznym wypryskiem kontaktowym, to dermatoza...