Polecamy

Dieta z myślą o rozwoju niemowlęcia – ważne zasady dla każdego...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

Zdrowie

Dobry psycholog w mieście Warszawa – jak go znaleźć?

Psycholog jest osobą, do której warto się zwrócić o wsparcie w wielu momentach życia – doświadczana trudność nie musi być obiektywnie bardzo duża, warto skorzystać z jego usług zawsze, kiedy czujemy, że przydałaby nam się pomoc.

Wpisując w wyszukiwarkę “psycholog Warszawa”, z pewnością natrafimy na mnóstwo ludzi oferujących swoją pomoc. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać osobę kompetentną i taką, która będzie w stanie udzielić nam pomocy.

Dobry psycholog – podstawowe zasady, jak go szukać

W poszukiwaniu dobrego psychologa można kierować się wieloma przesłankami. Jedną z nich jest poziom wykształcenia. W przypadku psychologa często jednak ważniejszy jest nie poziom akademicki (profesor wykładający na uczelni nie musi być dobrym terapeutą) ani nawet ilość odbytych kursów. Warto przyjrzeć się rozwojowi zawodowemu psychologa i temu czy nurt, w którym pracuje jest zbieżny z poglądami pacjenta. Jednak przede wszystkim istotne jest, żeby była to osoba, która jest stałym procesie rozwojowym, odbywa superwizje i podnosi swoje kompetencje.

Po drugie, wybierając psychologa, dobrze jest wziąć pod uwagę w jakiej dziedzinie się on specjalizuje. Jeżeli borykamy się z depresją, to warto wybrać się do takiej osoby, która ma doświadczenie w pomocy z tym problemem, a nie kierować do się kogoś, kto zajmuje się głównie leczeniem fobii, ale nie depresją. Większość gabinetów psychologicznych wyszczególnia na swoich stronach, w jakiego rodzaju trudnościach najczęściej udzielają pomocy.

Według badań okazuje się jednak, że skuteczność terapii w mały stopniu jest uwarunkowana przez oficjalnie potwierdzone kompetencje oraz nurt w jakim pracuje psycholog. Najważniejsze jest wykształcenie dobrej relacji terapeutycznej między klientem a psychologiem, a także specyficzne cechy terapeuty – wysoki poziom empatii, otwartość, ciekawość i neutralność. Trudno zweryfikować, czy dana osoba posiada te kluczowe cechy na podstawie jej strony internetowej, dlatego warto sięgnąć również po opinie innych klientów. Najczęściej oceny i opinie na temat psychologa można znaleźć w Internecie.

Warszawa – psycholog poszukiwany

Jeśli psycholog jest poszukiwany w takim miejscu jak Warszawa, to warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie. W takim dużym i zakorkowanym mieście, dobrze jest wybrać gabinet zlokalizowany blisko miejsca pracy lub domu czy też na trasie pomiędzy nimi, żeby nie poświęcać dodatkowo zbyt wiele czasu na dojazdy. W przypadku jednorazowych konsultacji nie ma to większego znaczenia, jednak jeżeli planuje się wiele spotkań, takie dojazdy mogą się okazać męczące i stać źródłem dodatkowego stresu.

Z drugiej strony w Warszawie łatwo znaleźć psychologa o dowolnych cechach. Dla wielu osób nurt terapeutyczny, w którym będzie on pracował, płeć terapeuty albo jego wyznanie, a nawet wygląd gabinetu mają bardzo duże znaczenie. Takie osoby o wiele łatwiej w stolicy niż gdzie indziej znajdą psychologa, który zaspokoi ich wszystkie potrzeby.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...