Polecamy

Ergonomiczne wnętrze. Jak urządzić niewielką kuchnię?

Trendy w dekoracji drzewka świątecznego 2018/2019

Porady

Kiedy kupić plecak na nowy rok szkolny?

Przygotowywanie dziecka do szkoły jest dla rodziców zawsze ekscytującym, ale jednocześnie trudnym wyborem. Jedną z głównych rzeczy jest wybór plecaka dla dziecka.

Sezon na plecaki szkolne niedługo znów się rozpocznie

W sklepach widzimy wiele nazw: plecak, tornister, aktówka. Jaka jest różnica między tornistrem a plecakiem? Cechą tornistra jest jeden uchwyt i solidne ścianki. Współcześni ortopedzi nie zalecają dzieciom chodzenia z teczką. Nierównomiernie rozkłada ładunek, dziecko trzyma je w jednej ręce i przechyla się na bok, co ma szkodliwy wpływ na postawę i może prowadzić do skoliozy. Plecak jest popularny wśród uczniów gimnazjów i liceów. Ma ciasny tył i nie ma sztywnej ramy. Jeśli chcesz kupić plecak dla ucznia szkoły podstawowej, radzimy zwrócić uwagę na plecaki z ortopedycznym oparciem. Tornistry w porównaniu z plecakami mają solidniejszy korpus, wzmocnione plecy i sztywny kształt. Gęsty ortopedyczny tył plecaka pomaga w prawidłowym rozłożeniu ciężaru na całym kręgosłupie dziecka. Dodatkowo tornistry mają gęste ścianki, co pozwala na uporządkowanie przyborów szkolnych oraz łatwe i szybkie ich odnalezienie. Pierwszoklasistom i młodszym uczniom zaleca się zakup tornistra lub plecaków z ortopedycznym oparciem. Takie plecaki szkolne pozytywnie wpłyną na postawę ucznia.

tornister szkolny z przyborami

Jak dobrać plecak szkolny?

Rodzice troszczą się o wszechstronny rozwój dziecka i poświęcają mu dużo czasu i uwagi – oprócz edukacji szkolnej dziecko chodzi na dodatkowe zajęcia, języki, koła, sekcje sportowe. W końcu chcesz, aby dziecko dorastało mądrze, aktywne fizycznie, wysportowane, realizowało się i wiele osiągało. Z tego samego powodu należy poświęcić wiele uwagi, dobierając plecak szkolny dla dziecka.

Kręgosłup człowieka składa się z 32-34 kręgów, które przy niewłaściwym doborze plecaka mogą doświadczyć nienaturalnej kompresji: zbyt duży, zbyt ciężki lub źle dopasowany plecak może stwarzać poważne problemy z postawą. I te problemy będą się utrzymywać nawet wtedy, gdy dziecko przestanie nosić plecak. Zła postawa to nie tylko garbienie się ramion. W przyszłości może skutkować skoliozą, osteochondrozą, bólami głowy, problemami ze stopami, problemami z narządami wewnętrznymi. Dobra postawa świadczy nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym człowieka, a także, według psychologów, pomaga w karierze i komunikacji społecznej. A ponieważ dziecko rośnie przez cały czas, ważne jest, aby na wszystkich etapach wzrostu miało plecak odpowiedni do swojego rozmiaru.

Do wyboru plecaka należy podejść dokładnie i wspólnie z dzieckiem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko ergonomię produktu, ale także życzenia dzieci - aby dziecko chciało z nim chodzić na zajęcia. Styl, który dziecko wybiera dla plecaka, jest częścią jego ekspresji. A jeśli wymagania dziecka nie są spełnione i odczuwa dyskomfort psychiczny, może to wpłynąć na chęć nauki, pójścia do szkoły, wyników w nauce, komunikacji w zespole. Na szczęście współcześni producenci oferują taką różnorodność w palecie kolorystycznej, że rodzicom i dziecku nie będzie trudno znaleźć wspólne rozwiązanie.

Pierwszym parametrem, od którego należy zacząć, jest waga. Pusty plecak nie powinien ważyć więcej niż 700 g dla uczniów szkół podstawowych i 1 kg dla klas średnich i starszych. Niezależnie od tego, którego producenta wybierzesz, ważne jest, aby pamiętać, że pełny plecak nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka. Ciężar plecaka wynoszący 20% masy ciała może powodować urazy kręgosłupa nawet u osoby dorosłej. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice i ich dziecko codziennie upewniali się, że plecak nie zawiera niepotrzebnych rzeczy, a tylko to, co niezbędne zgodnie z harmonogramem szkoły i zajęć dodatkowych.

Można rozważyć plecaki wykonane z materiału EVA. Jest to przyjazna dla środowiska guma piankowa. Stosowana jest w plecakach w celu zmniejszenia wagi przy większej objętości produktu.

Oprócz wagi liczy się również rozmiar. Jeśli plecak jest za duży, może pociągnąć dziecko do tyłu, powodując nadwyrężenie mięśni. Zbyt małe będą pakowane po brzegi i wywierają większy nacisk na ramiona. Orientacyjne wytyczne dla szkoły podstawowej to: wysokość tornistra ok. 30–35 cm (format arkusza A4 30 cm), szerokość 6–10 cm, długość ramiączek 60–70 cm, szerokość 4-5 cm.

Istotą zaleceń dotyczących plecaków dla młodszych uczniów, jest niedopuszczenie do naprężenia szyi i ramion oraz równomierne rozłożenie ciężaru zawartości wzdłuż pleców. Dlatego w plecakach tak ważna jest prawidłowa tylna ścianka. Powinna być sztywna i anatomicznie ukształtowana, u niektórych producentów przypomina nieco literę X lub jest wypukła. Tapicerowana winna być miękkim materiałem z przewiewną siateczką, która zapobiega poceniu się pleców.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czy okulary zerówki do komputera to dobry...

Coraz więcej osób pracuje przed komputerem, spędzając w ten sposób nawet kilka lub więcej...

Idealne dyscypliny sportowe w trakcie zimy

Chcąc zapewnić całej rodzinie odpowiednią rozrywkę w trakcie zimowych miesięcy, postaw na...

Warsztaty chemiczne jako sposób na naukę chemii

Ideą eksperymentu chemicznego dla dzieci jest nauczenie najmłodszych rozumienia reakcji...