Polecamy

Raczkowanie - jak zachęcić do tego dziecko?

Farby w pokoju dziecięcym – Sigma Ceramic Clean i Memo Paint

Dom

Zabawki, które wpływają na rozwój dziecka

Na rynku znajdziemy szereg różnych zabawek. Jeżeli chcemy, aby obok frajdy gwarantowały one także rozwój dziecka, zdecydujmy się na zabawki kreatywne. Również i tych wariantów jest na rynku pod dostatkiem. Na co warto się zdecydować?

Klocki – pobudzają kreatywność

To zabawki, które sprawdzają się niezależnie od płci, wieku i zainteresowań dziecka. Każdy maluch uwielbia bowiem konstruować, a następnie niszczyć budowle i realizować coraz to nowsze projekty. Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych rozwiązań – klocki drewniane, plastikowe, a nawet piankowe. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych upodobań.

Klocki to doskonała zabawa z wielu względów. Nie tylko angażują dziecko przez długi czas, ale również:

  • rozwijają kreatywność,
  • ćwiczą logiczne myślenie,
  • rozwijają zdolności manualne, zręczność i precyzję,
  • stymulują wzrok i koordynację wzrokowo-ruchową,
  • uczą współdziałania, jeśli dziecko bawi się klockami wraz z rówieśnikami, rodzeństwem czy też z rodzicami.

Rozwijają one zatem dziecko na wielu płaszczyznach. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród rodziców. Są odpowiednie nie tylko dla małych dzieci, ale również i dla starszaków. W tym drugim przypadku możemy zdecydować się na nieco trudniejsze rozwiązania, które stanowić będą dla pociechy wyzwanie.

Wybierając klocki, warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę, design i jakość wykonania. Najważniejsze jest jednak ich dopasowanie do wieku dziecka. Tylko wówczas zyskamy gwarancję, iż nasza pociecha po kilku minutach zabawy nie wyrzuci ich w kąt.

Ciastolina Play Doh – rozwija nie tylko wyobraźnię

Obecnie sporą popularnością na rynku zabawek cieszy się ciastolina Play Doh. Obejmuje ona całą gamę produktów, w tym przede wszystkim całkowicie bezpieczną dla dzieci, kolorową masę plastyczną, i akcesoriów pozwalających na lepienie, wyciskanie i formowanie ciastoliny, co gwarantuje nie lada frajdę i skutecznie angażuje dziecko.

Można z niej ukształtować dosłownie wszystko. Jest to zatem zabawka, która rozwija zdolności manualne dziecka i uczy je zręczności, a także pobudza kreatywność i pomysłowość. Wpływa zatem na różne aspekty rozwoju naszej pociechy.

Co ważniejsze, ciastolina ma atrakcyjny zapach i została wykonana z naturalnych składników. Dlatego jeśli zdarzy się, iż dziecko połknie jej kawałek, nie zaszkodzi on organizmowi malucha. Niemniej, warto uniknąć takiej sytuacji, sprawdzając na opakowaniu rekomendowany wiek dziecka. W ten sposób wyeliminujemy również ryzyko potencjalnego zadławienia się pociechy ciastoliną.

Ciastolina Play Doh może stanowić świetną rozrywkę dla całej rodziny. Gwarantuje bowiem nie lada frajdę nawet dorosłym, dzięki czemu pozytywnie wpływa także na rozwój rodzinnych więzi. Wybierając ciastolinę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • rekomendowany wiek dziecka – niektórymi zestawami mogą się bawić już dwuletnie dzieci, inne zestawy przeznaczone są jednak dla nieco starszych maluchów, co warto mieć na uwadze,
  • tematyka – na rynku znajdziemy zestawy o różnej tematyce. Najwięcej frajdy jednak zapewnią dziecku te, które będą odpowiadać jego upodobaniom. Jeżeli dziecko jest starsze i ma pomysł na to, kim zostać w przyszłości, warto rozwijać w nim tę chęć poprzez dobór odpowiedniej ciastoliny. Nasza pociecha z łatwością może się bowiem wcielić w rolę strażaka, fryzjerki czy też właściciela lodziarni,
  • zawartość zestawu – w danym zestawie zwykle znajduje się masa plastyczna, przyrządy do wyciskania oraz figurki. Niemniej nie jest to regułą, dlatego warto się upewnić, co konkretnie znajduje się w zestawie, który chcemy kupić.

Lalka Annabell – czy warto ją kupić?

Lalki Annabell to kolejne kreatywne zabawki, które cieszą się dużą popularnością. Wszystko dlatego, iż są to elektroniczne lalki, które do złudzenia przypominają niemowlę – płaczą prawdziwymi łzami, poruszają ustami, naśladując charakterystyczny dla dziecka odruch ssania, otwierają i zamykają oczy, gaworzą, ziewają, a nawet sikają. Również ich wygląd jest niezwykle realistyczny, co zachęca do opieki nad lalką.

Dzięki zabawie lalką Annabell dziewczynka uczy się rozpoznawania jej potrzeb i reagowania na nie. Otacza ją opieką, dzięki czemu tworzy się między nimi swoista więź. Lalka stanowi ciekawe urozmaicenie codziennych zabaw, a także pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, ucząc je opiekuńczości, cierpliwości i odpowiedzialności. Zabawka pobudza również kreatywność dziecka.

Co więcej, zabawa lalką Annabell do złudzenia przypomina opiekę nad prawdziwym noworodkiem. W ten sposób jeśli jesteśmy w ciąży z kolejnym dzieckiem, możemy przyzwyczaić naszą pierwszą pociechę do zmian, jakie nadejdą wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Dzięki szerokiej gamie akcesoriów możemy z łatwością urozmaicić dziecku zabawę. Na rynku dostępne są również „starsze” odsłony lalek, które nie są już niemowlakami – uczą się pływać, chodzić i raczkować. Na początek warto jednak wybrać standardową wersję, czyli bobasa, którego należy karmić, przewijać, nosić na rękach i wozić w wózku.

Niezwykle realistyczny wygląd lalki sprawia, że zabawa nią dostarcza dziewczynce wiele przyjemności. Pamiętajmy jednak, że przeznaczona jest ona dla dzieci od trzeciego życia. Zawiera bowiem elementy, które młodsza pociecha mogłaby połknąć.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych zabawek, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Wybierając je, zwróćmy uwagę nie tylko na to, na jakie aspekty rozwoju pociechy wpływają, ale również, czy są odpowiednio dopasowane do jej wieku. Tylko wówczas będą zachęcać dziecko do zabawy, a nie nudzić je.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poduszka rogal do karmienia - poznaj korzyści...

Kompletowanie wyprawki jest ważnym elementem przygotowań do przyjścia na świat dziecka...

Trendy w dekoracji drzewka świątecznego...

​ Wraz z większą świadomością stylów wnętrza idą w parze nowe trendy z zakresu...

Jak przygotować dziecko do zostawiania pod...

​ W życiu mamy i dziecka nadchodzi w końcu taki czas, że trzeba zostawić malucha pod...