Polecamy

Przedszkole anglojęzyczne we Wrocławiu – efektywny rozwój...

Jaki wpływ ma ogrzewanie mieszkania na skórę maluszka?

Zdrowie

Dieta dla prymusa – witaminy i minerały wspomagające pracę mózgu

Nawet zdolne dziecko może mieć problemy z nauką – często wynikają one z niemożnością skupienia się na powierzonym zadaniu. Przyczyny problemów z koncentracją u dzieci mogą być różne, m.in. nieodpowiednia dieta.

Pamięć i umiejętność koncentracji uwagi najsilniej rozwijają się u dzieci w wieku przedszkolnym. Z wiekiem zdolności te powinny się pogłębiać. Przedszkolaki powinny osiągnąć umiejętność skupienia się na jednym zadaniu przez 3–5 minut. Dziecko w wieku szkolnym (pierwsze klasy podstawówki) powinno już potrafić skoncentrować się na jednym zadaniu przez 15 minut [1]. Koncentrację u dziecka rozwijamy poprzez odpowiednie ćwiczenia i zabawy, ale wspomagamy ją odpowiednią dietą, zawierającą witaminy i minerały odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pamięć i koncentrację.

Dlaczego dziecko ma problemy z koncentracją?

Niejedno dziecko ma kłopoty ze skupieniem uwagi na jednym zadaniu dłużej niż przez chwilę. Może to wynikać z rozmaitych czynników. Wpływ na zdolność koncentracji mają:

– osobowość dziecka,

– możliwości intelektualne dziecka,

– środowisko, w którym dziecko przebywa: m.in. atmosfera w domu i w szkole,

– brak wcześniejszego przygotowania do rozwijania umiejętności wytrwałej pracy,

– znudzenie danym tematem czy sposobem jego przekazywania,

– zbyt mało wysiłku fizycznego, ruchu na świeżym powietrzu,

– nieodpowiednia dieta.

Dziecko, które ma ciągłe problemy z koncentracją, nie jest w stanie skupić się dłużej na jednym zadaniu, może być też impulsywne, mieć kłopoty ze snem, problemy w relacjach z rówieśnikami, ma też słabą pamięć krótkotrwałą. Warto tu rozróżnić problemy z koncentracją, które dotyczą dziecka niezależnie od tego, w jakiej pozycji i w jakich warunkach się uczy, od niemożności skupienia się w pozycji nieruchomej. Dowiedziono bowiem, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym uczą się szybciej i efektywniej, gdy w proces nauki mogą zaangażować całe ciało. Oznacza to, że nie należy zmuszać dziecka do nieruchomego siedzenia. Zabawa długopisem, ugniatanie ciastoliny czy gniotki, machanie nogami, bujanie się na krześle i inne rodzaje aktywności wspomagają naukę – dzieci, które mogą to robić, lepiej zapamiętują zadaną partię materiału [2]. Zanim więc zaczniemy analizować możliwe przyczyny problemów z koncentracją… pozwólmy dziecku „poruszać się” przy biurku.

Minerały, witaminy i ich rola w procesie zapamiętywania i koncentracji

Na sukcesy w szkole składają się praca dziecka oraz praca rodziców. Do zadań rodziców należy pomoc dziecku już na wczesnym etapie życia w rozwijaniu zdolności koncentracji, dostarczanie mu kreatywnych zabaw, wychodzenie z nim na spacery oraz dostarczanie wszystkich niezbędnych do jego rozwoju składników odżywczych wraz z dietą oraz ewentualne suplementowanie składników, których mimo zdrowej diety brakuje. 

Problemy z koncentracją mogą być na przykład objawem niedoboru żelaza. Do najbogatszych źródeł tego pierwiastka należą podroby, chude mięso (wołowe, indycze), jaja, ryby, biała fasola, soja, ziemniaki, korzeń pietruszki, soczewica, suszone owoce, nasiona dyni, słonecznika i sezamu. Wśród innych pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego należy wyróżnić magnez, potas i wapń. Wapń, tak istotny również dla mocnych kości i zdrowych zębów, znajdziemy m.in. w nabiale, szpinaku, migdałach, białej fasoli, brokułach, soi i serze tofu czy figach. Bogate w magnez są orzechy i nasiona, szpinak, jarmuż, botwina, ryby, awokado, banany oraz czekolada – ale tylko gorzka! Do źródeł potasu należą natomiast nasiona roślin strączkowych, orzechy, suszone owoce, kakao, pomidory, zielone warzywa, banany, brzoskwinie, ziemniaki.

W diecie dziecka nie powinno zabraknąć także produktów bogatych w witaminy z grupy B. Witamina B1 odpowiada za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, a zawierają ją produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, brązowy ryż, orzechy, mięso wieprzowe. Niedobór witaminy B6 doprowadzić może z kolei do nadpobudliwości i niemożności skupienia się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Witamina ta występuje m.in. w mięsie kurzym, rybach, jajach, ryżu, produktach pełnoziarnistych. Problemami z zapamiętywaniem, uczeniem się, koncentracją może także skutkować niedobór witaminy B12. Witamina ta znajduje się w mięsie, nabiale, rybach. 

Nie zawsze można dostarczyć wszystkich witamin i składników mineralnych w odpowiedniej ilości. Niedobór magnezu zdarza się często, podobnie zresztą niedobór witaminy B12, witaminy D, żelaza. Niedobory mają wpływ nie tylko na koncentrację i pamięć, ale także ogólny rozwój i odporność dziecka. Zdrową dietę można wspomóc suplementami witaminowymi Visolvit, przygotowanymi z myślą o najmłodszych.

[1] http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/rozwoj-dziecka,cwicz-z-dzieckiem-koncentracje,artykul,1596393.html

[2] http://wikiakademia.pl/koncentracja-a-ruch-czyli-cialo-szkole/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...