Polecamy

Rola śniadania w diecie dzieci - opinie ekspertów

Trend na żłobek – Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?

Zdrowie

Historia tatuażu – dlaczego ludzie się tatuują?


Jeszcze do niedawna tatuaże kojarzyły się z recydywistami, marynarzami czy wojowniczymi plemionami z czarnego lądu. Ale dzisiaj każda osoba może mieć tatuaż, jeśli tylko taka ozdoba ciała jej się podoba. Skąd wzięły się tatuaże i czemu pierwotnie służyły?

Pierwotne znaczenie tatuażu

Tatuaże były używane już od początków istnienia ludzkości. Można uzyskać potwierdzenie tego faktu przez analizę licznych zabytków archeologicznych, sztuk pięknych czy choćby przekazy starożytnych pisarzy i kronikarzy. Jednakże rysunki na skórze początkowo służyły nie tylko samemu zdobieniu ciała, ale mogły też być wyrazem nobilitacji czy stanowiska danej osoby. Zjawisko tatuowania uznawane jest za zjawisko kulturowe, który również w czasach starożytnych było znane na całym świecie.

W publikacji "The Tattoo a Pictorial History" autorstwa Jeffa Jaguera napisano, że na przykład w starożytnej Grecji tatuaże oznaczały nobilitację, godność i szlachetność, a z kolei w tym samym okresie w Chinach tatuaż służył do odznaczania zasług wojowników. Jednakże antropolodzy uważają, że zarówno tatuaże jak i ozdobne blizny mogą mieć wiele znaczeń w zależności od kultury danego plemienia czy terytorium. W jednej kulturze miały pokazać zajmowane stanowisko czy funkcję w grupie, a w innym wytatuowany znak posiadał czarnoksiężnik czy wódz wioski. Także w niektórych indiańskich plemionach kobiety używały tatuażu do oznaczenie siebie jako wdów. W wielu wioskach plemiennych tatuażem oznaczano też jeńców wojennych. W starożytności wierzono też, że tatuaż uśmierza ból oraz chroni przed chorobami czy rzucanymi urokami.

We wspomnianej publikacji opisano również moment, kiedy tatuaż zaczął wychodzi z użytku. Kiedy plemiona i klany zaczęły zmieniać się w państwa tatuaż zaczął przestawać być potrzebny, aby oznaczać stanowisko zajmowane przez daną osobę np. poddanego króla, samego króla czy wojownika. Przez przekształcenia społeczne i polityczne tatuaże stały się czymś niechcianym.

historia tatuażu

Etymologia słowa "tatuowanie"

Często "tatuowanie" oznacza też "znakowanie". A przynajmniej tak jest na wyspach Tahiti skąd pochodzi to słowo. Odkrycia archeologów wskazują, że to właśnie w tym regionie powstała sama sztuka tatuażu. Jednak nie są pewni czy było to w epoce młodszego paleolitu (40-14 tysięcy lat p.n.e.) czy później. Jednak epoka ta uznawana jest za najwcześniejszą kiedy mógł pojawić się w użyciu tatuaż. Ponieważ przekazy dziejopisarzy i zabytki paleoantropologiczne są niespólne nie można podać dokładnej daty kiedy ten rodzaj zdobienia ciała się pojawił.

Zobacz również: Zabieg usuwania tatuażu przy pomocy lasera Discovery Pico w Klinice Murano >> 

W polskiej książce "Historia kosmetyki w zarycie" przedstawiono tezę, że tatuaż jest właściwie jednym z najstarszych zabiegów kosmetycznych, ponieważ oprócz znaczenie negatywnego jak "znakowanie" był również używany do upiększania.

Jak wykonywano tatuaże w starożytności?

Dzisiaj, aby zrobić tatuaż wystarczy umówić się na wizytę do salonu tatuażu, gdzie nowoczesnym sprzętem zostanie on wykonany prawie bezboleśnie. Jednak w okresie paleolitu było to znacznie trudniejsze. Archeolodzy w wielu grobach znaleźli rylce, barwniki mineralne czy kamienne i drewniane igły, które mogły służyć właśnie do tatuowania ciała. Chociaż również mogły być narzędziami do wykonywania malowideł w jaskiniach.

Narzędzia, które mogły służyć do tatuowania znaleziono na różnych kontynentach. Dlatego nie można powiedzieć, że były używane tylko przez jedno plemię. Archeolodzy wciąż znajdują narzędzia o nieznanym zastosowaniu lub figurki pokazujące takie ozdoby. Większość wiedzy na temat tatuażu pochodzi od Herodota z Halikarnasu, ale też wiele zabytków starożytnego Egiptu pokazuje historię i cele tatuowania. To właśnie w Egipcie znaleziono fragment ludzkiej skóry z tatuażem, datowaną na 2000 rok p.n.e.

Obecnie tatuaże mają inne znaczenie. Kiedyś był to symbol władzy albo poddaństwa, a dzisiaj władzy nad własnym ciałem, wyraz przekazu tego co lubimy lub z czym się utożsamiamy. Choć nadal można znaleźć plemiona i mniejszości kulturowe, który praktykują tatuowanie w celu oznaczenia przynależności plemiennej czy zajmowanego stanowiska w strukturze.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Poporodowe zapalenie tarczycy - specyfika choroby

Poporodowe zapalenie tarczycy to autoimmunologiczna choroba tarczycy spowodowana przez...

Oparzenia skóry. Jak sobie z nimi radzić?

​ Poparzenia to jedne z najczęściej występujących uszkodzeń skóry. Jak prawidłowo sobie...

Co zabrać na wakacje? Kompletujemy apteczkę

​ Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasze dzieci...